Izveštaj naglašava kontinuirane nejednakosti u pristupu nezi i lečenju demencije širom Evrope

Izveštaj naglašava kontinuirane nejednakosti u pristupu nezi i lečenju demencije širom Evrope

U izveštaju koji je pokrenut tokom debate o ručku koju je organizovala poslanica Evropskog parlamenta Deirdre Clune (Irska), Alchajmer Evropa je istakla kontinuirane nejednakosti u pristupu nezi i lečenju demencije širom Evrope.

Cilj izveštaja pod nazivom „Evropski monitor demencije“ bio je da pruži referentne vrednosti za nacionalne politike demencije kako bi se uporedili i ocenili odgovori evropskih zemalja na izazov demencije. Istraživanje je obuhvatilo sve države članice Evropske unije (sa izuzetkom Letonije), kao i Jermeniju, Island, Izrael, Džersi, Severnu Makedoniju, Norvešku, Srbiju, Švajcarsku, Tursku, Ujedinjeno Kraljevstvo (i Englesku i Škotsku) i Ukrajinu.

Žan Žorž, izvršni direktor Alchajmer Evrope, izjavio je: „Naša organizacija je dosledno pozivala evropske vlade da priznaju demenciju kao nacionalni prioritet javnog zdravlja i istraživanja i da razviju nacionalne strategije za borbu protiv demencije. Cilj Evropskog monitora demencije je da proceni koje zemlje obezbeđuju politike koje najviše uključuju demenciju i garantuju najbolju podršku i tretman osoba sa demencijom i njihovih staratelja.“

„Ovo treće izdanje našeg izveštaja pokazuje kontinuirane nejednakosti između evropskih zemalja i nadamo se da će nacionalne vlade koristiti ovaj izveštaj da poboljšaju živote ljudi sa demencijom i njihovih staratelja u onim oblastima u kojima trenutno zaostaju.

Prema nalazima Evropskog monitora za demenciju, nijedna zemlja nije briljirala u svih 10 kategorija i bilo je značajnih razlika između evropskih zemalja. Neki od ključnih nalaza bili su:

Poslanica Evropskog parlamenta Deirdre Clune (Irska) pozdravila je nalaze Evropskog monitora demencije rekavši: „Kao poslanik u Evropskom parlamentu i kao potpredsedavajući Evropske alijanse za Alchajmerovu bolest, zanima me kako se evropske zemlje razlikuju u svojim pristupima zbrinjavanju demencije i tretman, i nadam se da izveštaji poput ovog mogu pomoći da se identifikuju dobre prakse koje treba primeniti u zemljama koje zaostaju.“

„Kao irski poslanik u Evropskom parlamentu, bio sam srećan što sam video da je Irska istakla u nekim ključnim oblastima razvojem naše nacionalne strategije za borbu protiv demencije, Irske radne grupe za borbu protiv demencije i priznavanjem zakonskih prava. Međutim, moja zemlja ima nešto da nadoknadi u druge oblasti, i potrebno je uložiti više napora da se obezbede pristupačnije i pristupačnije usluge nege. Slično tome, nadam se da će se u Irskoj sprovesti više kliničkih ispitivanja kako bi se omogućilo osobama sa demencijom da učestvuju u istraživanju za razvoj novih i boljih tretmana .“

Na osnovu nalaza u 10 identifikovanih kategorija, Alchajmer Evropa je uspostavila rangiranje zemalja (svaka kategorija doprinosi 10% ukupnom rezultatu), pri čemu je Holandija na prvom mestu sa ukupnim rezultatom od 77,6%, a zatim sledi Ujedinjeno Kraljevstvo (Škotska) (74,5%), Češka (74,2%), Nemačka (72,7%) i Švedska (70,7%).

U poređenju sa izdanjem Demencija Monitora za 2020., Holandija i Češka Republika su poboljšale svoje rezultate i najviše rangiranje, napredujući sa sedmog na prvo i sa 19. na treće mesto. Velika Britanija (Škotska) i Nemačka su takođe malo popravile svoje rezultate, ali je Škotska ostala na drugom mestu, dok je Nemačka sa petog prešla na četvrto mesto. Švedska se pomerila sa prvog na peto mesto na ovogodišnjoj rang listi, dok su Ujedinjeno Kraljevstvo (Engleska) i Belgija ispale iz prvih pet i pomerile se na osmo odnosno deveto mesto.

Gerjoke Vilmink, izvršni direktor Alchajmerove Nederland, rekao je: „Bio sam oduševljen što je Holandija bila prva u ovom opsežnom istraživanju Alchajmerove Evrope. U mojoj zemlji postoji veoma snažna posvećenost pronalaženju praktičnih rešenja i konkretne podrške za mnoge ljude koji žive sa Alchajmerovom bolešću i drugim vrstama demencije. Srećni smo što nastavljamo da delimo svoja iskustva i dobre prakse sa našim partnerskim organizacijama u okviru Alchajmerove Evrope, i radujemo se učenju od onih zemalja u kategorijama u kojima je Holandija postigla slabije rezultate.“

Žan Žorž, izvršni direktor Alchajmer Evrope, zaključio je: „Bilo je sjajno videti da su brojne zemlje uspele da poboljšaju situaciju osoba sa demencijom i njihovih staratelja. Međutim, kao iu našim prethodnim izdanjima, možemo videti da je napredak nije isto u svim evropskim regionima.“

„Naš Monitor pokazuje da u Evropi i dalje postoji jasna podela na istok/zapad, pri čemu većina zemalja zapadne i severne Evrope ima znatno više bodova od zemalja istočne Evrope. Po pravilu, zemlje sa nacionalnim strategijama za borbu protiv demencije su postigle bolje rezultate. sve evropske zemlje, a posebno one u istočnoj Evropi, prepoznaju demenciju kao nacionalni prioritet i razvijaju nacionalne strategije za demenciju“.