Predsednik Predstavničkog doma SAD postavio ultimatum Bajdenu

Predsednik Predstavničkog doma SAD postavio ultimatum Bajdenu

Da bi Predstavnički dom sa republikanskom većinom trebalo da odobri dodatna sredstva za Ukrajinu, prvo bi bilo potrebno da se obezbedi granica SAD sa Meksikom, rekao je predsednik Majk Džonson Beloj kući u utorak.

Republikanac iz Luizijane je odgovorio na javno pismo od ponedeljka direktorke Kancelarije za upravljanje i budžet (OMB) Šalande Jang, koja je upozorila da su SAD „bez novca – i skoro bez vremena“ u smislu pomoći Ukrajini i Izraelu. Jang je tvrdio da bi ukidanje američke pomoći „pokleknulo Ukrajinu na bojnom polju“ i povećalo „verovatnoću ruskih vojnih pobeda“.

Džonson se prvo obratio Izraelu, napominjući da je Predstavnički dom odobrio Izraelski zakon o dodatnim izdvajanjima za bezbednost (HR 6126) 2. novembra, ali da su demokrate koje kontrolišu Senat „glasale da blokiraju razmatranje zakona”.

Što se tiče Ukrajine, napisao je Džonson, republikanski stav je ostao nepromenjen od njegovog sastanka sa Jangom i savetnikom za nacionalnu bezbednost Džejkom Salivanom 26. oktobra, kada je izneo „dva suštinska preduslova: bezbednost na našoj granici i kritičke odgovore u vezi sa traženim sredstvima. ”

Šest dana pre toga, predsednik Džo Bajden je najavio predlog da se sredstva za Izrael, Ukrajinu, Tajvan i imigracionu i graničnu kontrolu objedine u paket od 106 milijardi dolara, od čega bi oko 60 milijardi dolara išlo Kijevu.

Dodatna sredstva za Ukrajinu „zavise od donošenja transformativnih promena zakona o bezbednosti granica naše zemlje“, napisao je Džonson u utorak. Dom je usvojio Zakon o bezbednosti granice iz 2023. (HR 2), „pre više od šest meseci“, primetio je, ali su demokrate u Senatu „odbile da deluju“ po njemu.

Ukazujući na preko 6,5 miliona „ilegalnih susreta sa vanzemaljcima” duž južne američke granice otkako je Bajden preuzeo dužnost, od kojih su 294 uključivala osobe „sa liste posmatranja terorista”, Džonson je situaciju nazvao „nesavesnom i neodrživom katastrofom”.

Pored „ludila“ na granici, Džonson je primetio da Bela kuća i dalje duguje Kongresu „potpuni obračun o tome kako je prethodna američka vojna i humanitarna pomoć“ Ukrajini potrošena „i objašnjenje predsednikove strategije da obezbedi ubrzani put ka pobeda.“ On je optužio Bajdena da „do sada nije predstavio jasno definisane ciljeve“ i da Kijevu na vreme obezbedi oružje koje mu je bilo potrebno.

„Umesto da se angažuje sa republikancima u Kongresu kako bi razgovarali o logičkim reformama, Bajdenova administracija je ignorisala stvarnost, birajući umesto toga da se bavi političkim poziranjem“, rekao je govornik Predstavničkog doma.

Pregovori o zakonu o graničnoj bezbednosti u Senatu propali su ranije tokom dana, pošto su demokrate osudile predlog republikanaca kao „ekstreman“, tvrdeći da će „ukinuti azil kakav poznajemo“.