Aspirin je jeftin i lako dostupan lek koji bi mogao biti od koristi u lečenju raka, sprečavajući širenje metastatskog raka i smanjujući vaskularne komplikacije, otkriva nova studija meta-analize.
Velsh Aspirin Group na Univerzitetu u Kardifu objavila je sistematski pregled i metaanalizu u kojoj se ispituju uticaji upotrebe aspirina kao leka za rak. Istraživanje, „Aspirin i lečenje raka: sistematski pregledi i meta-analize dokaza: za i protiv“, objavljeno je u British Journal of Cancer.
Istraživanje je sagledalo rezultate 118 opservacionih studija zasnovanih na oko milion pacijenata sa širokim spektrom karcinoma, otkrivajući da je uzimanje male doze aspirina dnevno (75 ili 81 mg/dan) povezano sa smanjenjem smrtnosti od 20% raka i smrti od svih uzroka.
„Aspirin se prvi put pokazao 1968. kao koristan u lečenju raka, jer cilja na brojne ključne biološke mehanizme raka, smanjujući rizik od širenja metastatskog raka i vaskularnih komplikacija kod pacijenata sa rakom. Naš pregled istraživanja o aspirinu u raku tretman pronalazi pozitivne dokaze koji podržavaju njegovu upotrebu u lečenju raka. Pokazalo se da upotreba niskih doza aspirina u lečenju raka dovodi do verovatnog smanjenja širenja metastatskog raka i smanjenja komplikacija povezanih sa krvnim ugrušcima“, rekao je Piter Elvud, počasni profesor na Univerzitet u Kardifu.
Poznato je da aspirin povećava rizik od gastrointestinalnog krvarenja. Istraživanje je imalo za cilj da proceni rizike upotrebe aspirina u lečenju raka, uključujući rizike povezane sa gastrointestinalnim krvarenjem. Izveštaj Velsh Aspirin Group ispitao je studije o krvarenju u stomaku povezanom sa aspirinom i pokazuje da je takvo krvarenje koje se može pripisati aspirinu manje ozbiljno od gastrointestinalnog krvarenja kod pacijenata sa čirom na želucu ili infekcijom želuca, i ne postoje validni dokazi o bilo kakvom fatalnom krvarenju koje se može pripisati na aspirin.
Istraživači su zaključili da, s obzirom na relativnu sigurnost aspirina, treba ga promovisati kao tretman za rak zbog doslednih dokaza o smanjenju širenja metastatskog raka i što se ranije aspirin započne nakon postavljanja dijagnoze raka, to je veća imati koristi od aspirina.
„Smatramo da je – s obzirom na njegovu relativnu bezbednost i njegove povoljne efekte – upotreba aspirina kao dodatnog lečenja raka potpuno opravdana.
„Pošto je aspirin jeftin i lako dostupan u skoro svakoj zemlji. Njegova promocija bi mogla imati koristi širom sveta, a sa sadašnjim kašnjenjima specijalističkih usluga za pacijente za koje se sumnja da imaju rak, ovo smanjenje bi moglo biti od ogromne moguće koristi“, dodao je profesor Elvud.