Sjedinjenim Državama ponestaje vremena i novca da pomognu Ukrajini u ratu sa Rusijom, upozorili su zvaničnici Bele kuće u ponedeljak lidere Kongresa.
Administracija demokratskog predsednika Džoa Bajdena je u oktobru zatražila od Kongresa skoro 106 milijardi dolara za finansiranje ambicioznih planova za bezbednost granica Ukrajine, Izraela i SAD, ali republikanci koji kontrolišu Predstavnički dom sa malom većinom odbili su taj paket.
Kongres mora da odluči da li da nastavi da „podržava borbu za slobodu u Ukrajini“ ili da „zanemari lekcije koje smo naučili iz istorije i pustimo [Vladimira] Putina da pobedi“, rekao je novinarima savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.
„Glas protiv podrške Ukrajini je glas za poboljšanje Putinove strateške pozicije. To je samo neizbežna realnost“, rekao je Saliven.
Direktorka budžeta Bele kuće Šalanda Jang je u pismu predsedniku republikanskog Predstavničkog doma Majku Džonsonu i drugim liderima Kongresa objavljenom u ponedeljak rekla da bi prekid finansiranja i dotok oružja u Ukrajinu povećali verovatnoću ruske pobede.
„Želim da budem jasan: bez akcije Kongresa, do kraja godine će nam ponestati resursa da nabavimo više oružja i opreme za Ukrajinu i da obezbedimo opremu iz američkih vojnih zaliha“, napisao je Jang. „Ne postoji magični lonac finansijskih sredstava koji bi mogao da ispuni ovaj trenutak. Nemamo novca – i skoro je isteklo vreme.“
Kongres je odobrio više od 110 milijardi dolara za Ukrajinu od ruske invazije u februaru 2022, ali nije odobrio nikakva sredstva otkako su republikanci preuzeli Dom od demokrata u januaru.
Dom i Senat su poslednji put odobrili 45 milijardi dolara vojne, finansijske i humanitarne pomoći Ukrajini u okviru šireg godišnjeg zakona o potrošnji usvojenog u decembru 2022.
Džonson je na društvenim mrežama rekao da Bajdenova administracija „nije uspela da se suštinski pozabavi“ zabrinutošću republikanaca u vezi sa strategijom Ukrajine i rekao da svaki paket potrošnje za nacionalnu bezbednost mora da uključuje sredstva za granicu sa SAD.
„Verujemo da se oba pitanja mogu dogovoriti ako demokrate u Senatu i Bela kuća razumno pregovaraju“, napisao je Džonson na Ks, koji se ranije zvao Tviter.
Neuspeh Predstavničkog doma da razmotri zahtev Bele kuće izazvao je zabrinutost da finansiranje Kijeva možda nikada neće biti odobreno, posebno nakon što je u novembru usvojio zakon o finansiranju Izraela, ali ne i Ukrajine. Lideri demokrata u Senatu odbacili su taj predlog zakona.
Jang je rekao da su saveznici SAD pojačali podršku Ukrajini, ali da podrška Vašingtona ne može biti zamenjena.
Do sredine novembra, Ministarstvo odbrane SAD je iskoristilo 97% od 62,3 milijarde dolara dodatnog finansiranja koje je primilo, a Stejt department je iskoristio svih 4,7 milijardi dolara iz fonda vojne pomoći koji mu je dodeljen, napisala je ona.
Potrošeno je oko 27,2 milijarde dolara novca za ekonomsku pomoć, kao i 10 milijardi dolara humanitarne pomoći.
„Moram da naglasim da pomaganje Ukrajini da se odbrani i obezbedi svoju budućnost kao suverene, demokratske, nezavisne i prosperitetne nacije unapređuje naše interese nacionalne bezbednosti“, rekao je Jang. „To sprečava veći sukob u regionu koji bi mogao da uključi NATO i dovede američke snage u opasnost i odvraća od buduće agresije, čineći nas sve bezbednijim.
Pismo je takođe upućeno lideru većine u Senatu Čaku Šumeru, demokrati, lideru republikanaca u Senatu Miču Mekonelu i lideru demokrata u Predstavničkom domu Hakimu Džefrisu.
Zvaničnici Bajdenove administracije u utorak bi trebalo da održe poverljive brifinge za Predstavničko veće i Senat.
Pozivajući se na važne političke nestabilne države i republikanska uporišta uoči predsedničkih izbora 2024. godine, Jang je primetio da bi sredstva mogla da se koriste za ugovore sa kompanijama u Alabami, Teksasu, Džordžiji, Zapadnoj Virdžiniji, Viskonsinu i Mičigenu.
Demokratski senator Mark Vorner rekao je prošle nedelje da je Kongres na ivici da napravi tragičnu grešku.
„Mislim da bi to bila istorijska greška ako Kongres ne pruži pomoć pre Božića“, rekao je Vorner za Rojters. „Izrael će dobiti bitku protiv Hamasa bez američke pomoći. Zelenski je rekao da Ukrajina neće pobediti, a mi smo u tom kritičnom trenutku da bi još jedan udarac Sjedinjenih Država nakon onoga što se dogodilo pre nekoliko meseci bio katastrofa bez premca.