Grupa koja predstavlja 83 španska medija podnela je tužbu od 550 miliona evra (600 miliona dolara) protiv vlasnika Fejsbuka Meta Platforms, navodeći nelojalnu konkurenciju na tržištu oglašavanja u slučaju koji bi se mogao ponoviti širom Evropske unije. .
Medijsko udruženje AMI navodi u saopštenju u ponedeljak da su novine kolektivno podnele tužbu privrednom sudu u petak i da je Meta (META.O) prekršila pravila o zaštiti podataka EU između 2018. i 2023. godine.
Novine tvrde da Meta „masovno“ i „sistematsko“ korišćenje ličnih podataka korisnika svojih Facebook, Instagram i Vhatsapp platformi daje nepravednu prednost dizajna i ponude personalizovanih oglasa, za koje kažu da predstavlja nelojalnu konkurenciju.
Metina pres služba nije odmah odgovorila na zahtev za komentar. Izvor Mete upoznat sa ovim pitanjem rekao je da kompanija tek treba da dobije pravnu dokumentaciju.
Podnosioci žalbe, uključujući Prisu (PRS.MC) – koja izdaje glavne španske novine El Pais – i Vocento (VOC.MC), vlasnika ABC-a, navode da većina oglasa koje je Meta postavila koristi lične podatke dobijene bez izričitog pristanka klijenata.
Time se, kako tvrde, krši Opšta uredba EU o zaštiti podataka koja je na snazi od maja 2018. godine i koja zahteva da bilo koja veb stranica traži ovlašćenje za čuvanje i korišćenje ličnih podataka.
„Naravno, u bilo kojoj drugoj zemlji EU, isti pravni postupak bi mogao biti pokrenut“ jer se radi o navodnom kršenju evropskih propisa, rekao je za Rojters Nikolas Gonzales Kuelar, advokat koji zastupa novine.
Tužba je najnoviji pokušaj naslijeđenih medija da se bore sa tehnološkim gigantima u tribunalima kako bi zaštitili svoje područje.
Širom sveta, medijske organizacije se bore na sudovima i parlamentima da nateraju tehnološki gigante da plaćaju poštene naknade za korišćenje i deljenje njihovog sadržaja.
Španski mediji su pobedili Alphabet (GOOGL.O) Google Nevs servis, koji je vlada zatvorila 2014. pre nego što je ponovo otvorena 2022. prema novom zakonu koji omogućava medijima da direktno pregovaraju o naknadama sa tehnološkim gigantom.
Nakon španskog slučaja, nekoliko zemalja, poput Kanade ranije ove godine, nametnulo je propise osmišljene da nateraju internet gigante da plaćaju vesti.