Evropske stranke krajnje desnice sastale su se u nedelju u Italiji i obećale da će preoblikovati Evropsku uniju nakon izbora za Evropski parlament sledeće godine, pooštravajući pristup bloka imigraciji i ublažavanje klimatskih politika radi zaštite radnih mesta i industrije.
Stranke iz desetak zemalja okupile su se u Firenci, podstaknute prošlomesečnim opštim izborima u Holandiji, koji su doneli iznenađujuću pobedu Antiimigracionoj Partiji slobode (PVV) Gerta Vildersa.
„Naš cilj je da (mi) postanemo barem treća po veličini (grupa u EU parlamentu), posle desnog centra i socijalista, i da budemo odlučni“, rekao je zamenik premijera Italije Mateo Salvini, koji je bio domaćin sastanak.
Ekstremno desničarska grupa Identitet i demokratija (ID) sada je šesta po veličini u skupštini EU, takođe iza liberalnih, zelenih i konzervativnih grupa, ali trenutni podaci istraživanja stavljaju je na četvrtu poziciju.
Salvini, koji nije uspeo da u svoj savez uključi premijerku Đorđu Melonija i njenu vodeću partiju Braća Italije, prednjačio je u prethodnom neuspešnom pokušaju 2019. za proboj krajnje desnice na izborima za EU.
Obraćajući se mitingu u Firenci putem video veze, Vilders je rekao da se nada da bi njegov uspeh, „politički zemljotres u Holandiji i Evropi“, mogao biti „početak talasa pobeda na nacionalnim izborima“ za istomišljenike.
Vilders je pozdravio Salvinija, lidera stranke Lige, kao inspiraciju i njegovog „italijanskog prijatelja broj jedan“.
Salvini se protivio odluci EU da zabrani nove automobile koji emituju CO2 od 2035. godine, a podržao ga je i ko-lider Alternative za Nemačku (AfD) Tino Chrupalla, koji je pozvao na „prekid rata protiv automobila“.
Džordan Bardela, predsednik stranke Nacionalni skup Marine Le Pen, dobio je aplauz govoreći na italijanskom i rekavši da Evropa ne može da postane „hostel sa 5 zvezdica za Afriku” i povezujući masovnu imigraciju sa nasiljem i kriminalom.
Po drugim pitanjima je bilo manje jedinstva. Vilders je osudio prekomernu javnu potrošnju, dok je Salvini kritikovao pravila budžetske discipline evrozone, a nemački i austrijski krajnje desničari razbili su redove u sukobima između Rusije i Ukrajine i Izraela i Hamasa.
„Ukrajina ne može da pobedi u ovom ratu, oni treba da ga zaustave“, rekao je Chrupalla, okrivljujući sankcije EU Rusiji za depresiju nemačke privrede i pozivajući na nastavak uvoza ruskog gasa preko gasovoda Severni tok.
„Po našem mišljenju, podrška koju dajemo u ratu u Ukrajini je pogrešna, a podjednako je pogrešno podržavati rat Izraela protiv (Palestinaca)“, rekao je Harald Vilimski iz Austrijske Slobodarske partije (FPOe).
Salvini, nekada nepokolebljivi poštovalac ruskog predsednika Vladimira Putina, rekao je novinarima da je njegova stranka „jasno podržala svaku intervenciju u odbranu Ukrajine, činjenicama, glasovima i novcem“.