Veliko kliničko ispitivanje koje su vodili Univerzitet Kueen Mari iz Londona i Harvard T.H. Chan School of Public Health je otkrila da suplementi vitamina D ne povećavaju snagu kostiju niti sprečavaju prelome kostiju kod dece sa nedostatkom vitamina D. Nalazi osporavaju široko rasprostranjene percepcije u vezi sa efektima vitamina D na zdravlje kostiju.
Otprilike jedna trećina dece ima bar jedan prelom pre 18. godine. Ovo je veliki globalni zdravstveni problem, jer prelomi u detinjstvu mogu dovesti do godina invaliditeta i/ili lošeg kvaliteta života. Potencijal dodataka vitamina D da poboljšaju snagu kostiju privukao je sve veće interesovanje poslednjih godina, na osnovu uloge vitamina D u promovisanju mineralizacije kostiju. Međutim, ranije nisu sprovedena klinička ispitivanja koja su osmišljena da testiraju da li suplementi vitamina D mogu sprečiti prelome kostiju kod dece.
Radeći sa partnerima u Mongoliji, okruženju sa posebno velikim opterećenjem fraktura i gde je nedostatak vitamina D veoma rasprostranjen, istraživači sa Kueen Mari i Harvarda sproveli su kliničko ispitivanje kako bi utvrdili da li bi suplementacija vitaminom D smanjila rizik od preloma kostiju ili povećala snagu kostiju u školska deca. Studija, objavljena u The Lancet Diabetes & Endocrinologi, najveća je randomizovana kontrolisana studija suplementacije vitaminom D ikada sprovedena kod dece.
Tokom tri godine, 8.851 školarac uzrasta od 6 do 13 godina koji žive u Mongoliji primao je nedeljnu oralnu dozu suplementa vitamina D. 95,5% učesnika je imalo nedostatak vitamina D na početku, a studijski dodaci su bili veoma efikasni u podizanju nivoa vitamina D u normalu. Međutim, oni nisu imali uticaja na rizik od preloma ili na snagu kostiju, mereno u podgrupi od 1.438 učesnika korišćenjem kvantitativnog ultrazvuka.
Nalazi ispitivanja će verovatno podstaći naučnike, lekare i stručnjake za javno zdravlje da ponovo razmotre efekte suplemenata vitamina D na zdravlje kostiju.
dr Ganmaa Davaasambuu, vanredni profesor na Harvardu T.H. Chan School of Public Health, rekao je: „Odsustvo bilo kakvog efekta kontinuiranog, izdašnog dodavanja vitamina D na rizik od preloma ili snagu kostiju kod dece sa nedostatkom vitamina D je upadljivo. Kod odraslih, suplementacija vitaminom D najbolje deluje za prevenciju preloma kada se daje kalcijum u isto vreme – tako da činjenica da nismo ponudili kalcijum zajedno sa vitaminom D učesnicima ispitivanja može objasniti nulte nalaze iz ove studije.“
Profesor Adrian Martineau, rukovodilac Centra za imunobiologiju na Univerzitetu Kueen Mari u Londonu, dodao je: „Takođe je važno napomenuti da su deca za koja je utvrđeno da imaju rahitis tokom skrininga za suđenje bila isključena iz učešća, jer to ne bi bilo etički je ponuditi im placebo (lažni lek).“
„Dakle, naši nalazi su relevantni samo za decu sa niskim statusom vitamina D koja nisu razvila komplikacije na kostima. Važnost adekvatnog unosa vitamina D za prevenciju rahitisa ne treba zanemariti, a smernice vlade Ujedinjenog Kraljevstva preporučuju dnevni unos od 400 IU vitamina D ostaje važan i treba ga i dalje pratiti.“