Jedna poljska nevladina organizacija u petak je udarila vladu zbog ograničavanja seksualnog obrazovanja dok se pobožna katolička zemlja bori sa porastom slučajeva HIV-a.
Ove godine, Poljski institut za javno zdravlje (NIZP) je do sredine novembra zabeležio skoro 2.600 novih slučajeva.
To označava značajan porast u odnosu na 2010-te, kada se broj novih slučajeva svake godine kretao od oko 1.000 do 1.600.
„Imali smo znatno manje seksualnog obrazovanja u proteklih osam godina. Vlada je bila prokatolička i gurala je obrazovanje u tom pravcu“, rekla je za AFP u petak Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koja vodi nevladinu organizaciju Fondacija za socijalno obrazovanje, što se poklopilo povodom Svetskog dana borbe protiv side.
Seksualno obrazovanje nije obavezan deo školskih programa u Poljskoj i obično se obrađuje samo nakratko.
Vladajući konzervativci koji su došli na vlast 2015. godine, ta tema je dugo bila zanemarena, pa čak i kritikovana.
„Nevladine organizacije koje nude seksualno obrazovanje mladih progresivno su izbačene iz škola“, rekla je Ankiersztejn-Bartczak za AFP ranije ove nedelje.
Ona je istakla koliko je seksualno obrazovanje važno u borbi protiv HIV-a, koji se uglavnom prenosi seksualnim kontaktom.
Iako „znamo za način prenosa već 40 godina, vidimo porast novih slučajeva u Poljskoj, dok je u zapadnoj Evropi pad“, rekla je ona.
Stvarne brojke bi mogle biti mnogo veće, jer mnogi slučajevi ostaju neprimećeni i neprijavljeni.
Nacionalni centar za AIDS procenjuje da je samo 10 odsto odraslih Poljaka testirano i da najmanje 30 odsto onih koji su HIV pozitivni nisu svesni svoje infekcije.
„Osamdeset sedam odsto Poljaka veruje da ih se virus ne tiče“, rekla je Ankiersztejn-Bartczak.
Ona je procenila da se više od polovine slučajeva u zemlji dijagnostikuje kasno, posebno zbog neuspeha u prevenciji.
Nacionalni centar za AIDS kaže, međutim, da je porast novih slučajeva delimično rezultat igranja sustizanja nakon pandemije.
„Mnogi slučajevi od 2021. do 2022. zabeleženi su samo ove godine jer su zdravstveni centri bili preplavljeni tokom COVID-a“, rekla je nedavno Merila Rogalević iz Centra.
Ona je takođe rekla da je na statistiku uticao dolazak stotina hiljada izbeglica iz Ukrajine – gde je HIV veliki problem – nakon ruske invazije prošle godine.