Venecuelanski zoološki vrt ove nedelje je dočekao prva tri mladunca belog lava u zemlji rođena u zatočeništvu, što je podsticaj za genetski retku životinju čija divlja populacija broji samo desetak koji živi u njihovoj rodnoj Južnoj Africi.
Mladunčad su ove nedelje na svet doneli Kamatagva i Sebastijan, beli lavovi dovedeni u Venecuelu u maju prošle godine iz zoološkog vrta Hodonin u Češkoj u okviru programa uzgoja.
„Oni su prvi beli lavovi rođeni u Venecueli. Imamo tri mladunca, dva mužjaka i ženku“, rekao je Entoni De Benediktis, direktor zoološkog vrta Las Delicias u Marakaju u Venecueli.
Mladunčad su oduzeta od majke da bi se ručno odgajala kako bi im se poboljšale šanse za preživljavanje, rekao je De Benediktis. Poznato je da lavice u zatočeništvu ubijaju svoje potomstvo.
Beli lavovi nisu albino, već genetska retkost jedinstvena za region Južne Afrike, prema Globalnom fondu za zaštitu belih lavova. Boja je uzrokovana recesivnim genom sličnim onome što uzrokuje plave oči kod ljudi.
Trust navodi na svojoj veb stranici da postoje stotine belih lavova u zatočeništvu širom sveta, ali manje od 13 u divljini u njihovom endemskom staništu.
Dodaje se da beli lavovi nisu navedeni kao ugroženi zato što nisu naučno klasifikovani kao različiti od Panthera leo — klasifikovani kao „ranjivi“ od strane Međunarodne unije za očuvanje prirode.
Briga o bebama je posao 24 sata dnevno. Treba ih danonoćno hraniti mlekom obogaćenim posebnim dodatkom.
„Svi smo posvećeni njihovoj brizi“, rekao je Leonel Ovale Moleiro, šef tima od tri veterinara i sedam drugih negovatelja zaduženih za dobrobit mladunaca.
„Radimo noćne smene, dnevne smene, mi… pratimo njihovu težinu, njihov unos hrane i naravno zdravlje mladunaca i njihove majke.
Ovale Moleiro je ukazao na jednog od muških mladunaca kao „najpospanijeg“ i najsuzdržanijeg za piće.
Ženka, međutim, „proždire flašu… hiperaktivna je, stalno se kreće“, osmehnuo se.
Venecuela sada ima ukupno šest belih lavova.