Svetski lideri se pripremaju za COP28, godišnju klimatsku konferenciju UN koja će početi ove nedelje u Dubaiju, a očekuje se da će Kalifornija igrati značajnu ulogu u postupku.
Predstavnici administracije guvernera Gevina Njusoma prisustvovaće i govoriti o napretku Golden Stejta ka ciljevima čiste energije, vozilima sa nultom emisijom i rešenjima zasnovanim na prirodi, rekli su zvaničnici. Kalifornija će se takođe uključiti u kontinuiranu diplomatiju na subnacionalnom nivou nakon nedavnog Njusomovog putovanja u Kinu, gde je učestvovao u pregovorima o klimi sa lokalnim liderima.
„Deo našeg prisustva u Kaliforniji je zaista da dokažemo da podnacionalne vlade – to jest, države, provincije, gradovi – treba da imaju centralnu ulogu u ovoj međunarodnoj saradnji u borbi protiv klimatskih promena,” Vejd Kroufut, sekretar za prirodne resurse Kalifornije, rekao je novinarima u utorak.
Međutim, neki stručnjaci su se malo pogoršali na konferenciji ove godine, napominjući da je Dubai jedan od vodećih svetskih proizvođača nafte i da igra veliku ulogu u globalnim emisijama fosilnih goriva, glavnog pokretača globalnog zagrevanja. Konferencijom predsedava Sultan Ahmed Al Džaber, izvršni direktor Abu Dabi National Oil Co., jedne od najvećih naftnih kompanija na svetu.
U godini za koju se očekuje da će biti najtoplija ikada zabeležena zbog klimatskih promena, održavanje konferencije u Dubaiju šalje mešovite signale, rekla je Cara Horovic, izvršna direktorka Emet instituta za klimatske promene i životnu sredinu na UCLA, koja će prisustvovati sednici. .
„Ova konferencija će biti posebno izazovna za ostvarivanje stvarnog napretka“, rekao je Horovic, ne samo zbog uloge Al Džabera, već i zbog toga što ovogodišnji dnevni red nudi malo mogućnosti za nove probojne sporazume kao što je Pariski sporazum o klimi, koji je uspostavljen osam godina. pre na COP21.
Pariskim sporazumom nastoji se ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5° Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa i ne više od 2° – mjerilo koje je usvojeno po prvi put ovog mjeseca.
„Sumnjam da će ova ZP radikalno promeniti naš pristup rešavanju problema, ali nadamo se da će doprineti postepenom napretku koji nam omogućava da vidimo put napred“, rekao je Horovic. „To je duboko nezadovoljavajuće za mene i mnoge druge, ali malo je teško shvatiti kako bi se drugačije pozabavilo problemom ove veličine osim okupljanjem vodećih svjetskih stručnjaka i najstrastvenijih svjetskih zagovornika i kreatora politike, da stvorimo prostor za promene“.
Zaista, zvaničnici Kalifornije su bili odlučni da država može da obavi posao u Dubaiju. Kao jedna od najvećih svetskih ekonomija, Kalifornija je već globalni lider u klimatskoj politici i napravila je velike korake ka dekarbonizaciji, sa trenutnim ciljem postizanja neutralnosti ugljenika do 2045. godine.
Država se takođe obavezala da će preći na električna vozila uz zabranu prodaje novih automobila na gas koja bi trebalo da stupi na snagu 2035. Trenutno, 27% prodaje novih vozila u državi su vozila sa nultom emisijom, u odnosu na 5% kada je Nevsom preuzeo dužnost .
Ali biće potrebno više saradnje da bi se postigli veći ciljevi, rekla je Lauren Sanchez, viši savetnik za klimu Nevsom-a.
„Sutra bismo mogli da budemo na nuli… ali će nam i dalje biti potrebna akcija najvećih svetskih emitera, velikih zemalja i drugih nacionalnih država, kako bismo zapravo savili krivu emisije ugljenika i zaštitili Kalifornije“, rekao je Sančez. „Veliki deo diplomatije u koju ćemo se baviti, kao subnacionalni, jeste da podelimo sve na čemu je Kalifornija radila i da nastavimo da učimo od drugih.
Među poslovima koje će Kalifornija hvaliti su njena značajna ulaganja u obnovljive izvore energije. Oko 60% električne energije u državi sada dolazi iz čistih izvora energije, rekao je David Hochschild, predsjedavajući Komisije za energiju Kalifornije. To uključuje povećanje solarne energije za 2.000% u poslednjoj deceniji i povećanje skladištenja energije od 3.500% u poslednje četiri godine, što Kaliforniju čini najvećim i najbrže rastućim tržištem za skladištenje energije na svetu, rekao je on.
Na COP28, država planira da se pridruži Globalnoj Offshore Vind Alliance, međunarodnom konzorcijumu koji nastoji da postigne 2.000 gigavata energije vetra na moru do 2050. godine, sa 25 gigavata koji dolazi iz Kalifornije, rekao je Hochschild.
Ali energija je samo jedna od ponuda Kalifornije na COP28, zvanično nazvanoj 28. Konferencija strana Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama. Država planira prezentacije o svom programu zdravog zemljišta i klimatskim rešenjima zasnovanim na prirodi, uključujući radove na obnavljanju staništa i plan „30 puta 30“ za očuvanje 30% državnog zemljišta i priobalnih voda do 2030. Po prvi put, Kalifornija će takođe poslati svoju sekretaricu za plemenske poslove, Kristinu Snajder-Aštari, na konferenciju.
„Ovo je zapravo prva tačka u istoriji u kojoj su globalne, nacionalne i podnacionalne vlade prepoznale važnost glasova starosedelaca u ovom prostoru, shvatajući takođe da su autohtoni narodi neproporcionalno pogođeni uticajima klimatskih promena“, rekla je Snajder-Aštari.
Horovic, sa UCLA, rekao je da druge države i nacije slušaju i slede Kaliforniju. Ona je rekla da je bila zadovoljna prisustvom i autoritetom države na skupovima ZP u prošlosti.
„Uticaj Kalifornije u kreiranju globalne klimatske politike je stvaran“, rekao je Horovic. „Kalifornija je nastavila da razvija svoju ekonomiju jer je smanjivala emisije gasova staklene bašte, i na taj način služi kao model za svet da je to moguće.
Ali država takođe mora naučiti lekcije na COP28 i pokrenuće međunarodno klimatsko partnerstvo fokusirano na smanjenje emisije metana. Metan je kratkotrajni gas staklene bašte koji traje desetak godina u atmosferi, ali zadržava 80 puta više toplote od ugljen-dioksida.
„Značajno ćemo proširiti našu saradnju u ovom prostoru i zaista ćemo deliti informacije i strategije i razumeti kako nam podaci mogu pomoći da se uhvatimo u koštac sa problemom metana“, rekla je Lijan Rendolf, predsednica kalifornijskog odbora za vazdušne resurse.
Država će takođe pokrenuti međunarodno klimatsko partnerstvo među subnacionalnim jurisdikcijama sa sličnom mediteranskom klimom i učestvovaće na lokalnom samitu klimatskih akcija.
„Podizaćemo ono što radimo u Kaliforniji na šumskim požarima, sušama, poplavama, ekstremnim vrućinama, porastu nivoa mora, ali i razvijati i najavljivati saradnju sa drugim vladama širom sveta koje takođe rade na ovim pitanjima“, Crovfoot je rekao.
Dodao je da se raduje rezultatima „globalnog pregleda“ koji će se desiti u Dubaiju – popisu klimatskog napretka za koji su se on i drugi zvaničnici nadali da će podstaći zemlje da ažuriraju svoje klimatske ciljeve kako bi bile ambicioznije.
Ali čak i dok Kalifornija izgleda da služi kao međunarodni klimatski model, država se takođe bori sa svojom ulogom proizvođača i potrošača nafte. Sančez je rekao da će država prisustvovati COP28 „sa puno poniznosti“ jer radi na transformaciji načina na koji proizvodi i troši energiju.
Ni Sjedinjene Države nisu bez prigovora, jer nastavljaju da proizvode i troše više nafte od bilo koje druge nacije. Pre samo nekoliko nedelja, Bajdenova administracija objavila je Petu nacionalnu procenu klime u zemlji, otrežnjujući izveštaj koji je pokazao da su nacija i svet daleko od ispunjavanja klimatskih ciljeva.
Znameniti nacrt zakona o klimi predsednika Bajdena, Zakon o smanjenju inflacije, dobio je značajno priznanje za svoje ekološke planove i ciljeve. Ali dok bi međunarodne ličnosti poput pape Franje i kralja Čarlsa III trebalo da prisustvuju konferenciji u Dubaiju, Bajden je odlučio da preskoči ovogodišnji sastanak i da umesto njega pošalje američkog izaslanika za klimu Džona Kerija i druge zvaničnike.
Uprkos kontroverzama oko ovogodišnjeg COP-a, Horovic je rekla da je optimista da država i nacija mogu da izvuku vrednost iz tog događaja.
„Često su države i gradovi i okruzi ti koji donose detaljne odluke o tome kako da vode svoj tranzit, šta da rade sa svojim otpadom i koje zalihe struje da kupe“, rekla je ona. „I to su takve vrste odluka koje zaista čine ogromnu razliku kada se agregiraju na globalnom nivou, i zato su zajednički napori među lokalnim jurisdikcijama zaista važni.
U mnogim slučajevima, dodala je ona, to je sporedni razgovor između država i pokrajina — za razliku od pregovora na visokom nivou između zemalja — „gde se dešava pravi rad na postizanju smanjenja klimatskih emisija“.