Praveći male modifikacije već odobrene tehnike stimulacije mozga koja se zove transkranijalna magnetna stimulacija (TMS), istraživači su prijavili duboko poboljšanje kod pacijenata sa depresijom koju je teško lečiti.
Sve u svemu, 66% pacijenata sa velikim depresivnim poremećajem koji su učestvovali u studiji odgovorilo je na novi tretman, a 42% je pokazalo akutnu remisiju. Ovo je znatno više od stope odgovora od 29% prijavljene za standardni protokol koji je odobrila FDA i takođe bolje od stope odgovora prijavljene za alternativne protokole zasnovane na dokazima.
„Nalazi su značajni, posebno za pacijente koji su probali druge tretmane i nisu videli željene rezultate“, rekla je dr Sabrina Segal, direktorka istraživanja u Centru za brigu o porodici, koja je vodila studiju, koja je nedavno objavljena u časopisu. Stimulacija mozga.
Ona je dodala: „Naš TMS protokol je smanjio simptome pacijenata znatno više od drugih pristupa i praktično bez neželjenih efekata.“
Samo 30-50% pacijenata doživljava potpuni oporavak ili remisiju kada se leče psihoterapijom ili lekovima. Čak i kada lekovi deluju, ponekad mogu izazvati neželjene efekte u rasponu od povećanja telesne težine do seksualne disfunkcije, au nekim slučajevima mogu zapravo pogoršati simptome depresije.
Pacijenti koji neuspešno isprobavaju nekoliko vrsta terapije često se smatraju otpornim na lečenje, posebno oni koji pate od velikog depresivnog poremećaja, problema koji je toliko rasprostranjen da se smatra vodećim uzrokom invaliditeta širom sveta, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
„Ovo je globalna epidemija“, rekao je dr Sigal. „Jednostavno rečeno, potrebne su nam efikasnije opcije lečenja, i tu TMS može da utiče.“
Tokom ispitivanja, više od tri desetine pacijenata je podvrgnuto TMS-u u region u prednjem levom delu mozga. To je tehnika koju je FDA već odobrila za lečenje velikog depresivnog poremećaja; međutim, pokazalo se da samo nudi značajno smanjenje simptoma depresije kod oko 29% pacijenata.
„Napravili smo taj pristup korak dalje“, rekao je Čarls L. Veber, DO, FASAM, glavni medicinski službenik i osnivač porodičnog centra. „Ono što smo uradili je da smo pratili tradicionalniju stimulaciju od 15 minuta na levoj strani mozga, sa tri minuta visoke frekvencije, kratkim naletima stimulacije do oblasti u desnoj strani mozga.
On je dodao: „Ova vrsta stimulacije na desnoj strani povezana je sa poboljšanjem simptoma povezanih sa anksioznošću i posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP). Nekoliko nedavnih studija je pokazalo smanjenje simptoma depresije kod starijih osoba; međutim, ovo je prva studija koja pokazuje efikasnost stimulacije sa desne strane na smanjenje simptoma depresije kod mlađih odraslih osoba.“
Činjenica da su dva od tri pacijenta pokazala odgovor na ovaj pristup i da je skoro polovina imala akutnu remisiju ohrabruje činjenica da je većina pacijenata u ovoj studiji patila i od drugih stanja, kao što su anksioznost i PTSP.
„Potrebno je mnogo više istraživanja u tim oblastima, ali s obzirom na naš početni uspeh, optimisti smo u pogledu potencijala, posebno s obzirom na njihovu demografiju“, rekao je dr Segal.
Studija se sastojala od pacijenata čija je srednja starost bila 42,5 godine, više od 20 godina mlađa od nedavnih sličnih studija koje su koristile TMS za procenu uticaja na pacijente sa takozvanom depresijom u kasnom životu.
Razvijanje novih terapija za mlađe pacijente moglo bi im pomoći da pronađu efikasne tretmane mnogo ranije u životu, značajno smanje izgubljenu produktivnost i cenu neuspešnih terapija, i potencijalno bi moglo postati opcija za mlađe veterane, posebno, milioni od kojih se bore da pronađu efikasne terapije za lečiti PTSP.
Pre nego što je studija počela, svaki pacijent je iscrtao svoje simptome koristeći standardnu skalu, pri čemu nula označava da nema simptoma, a 27 predstavlja najteže. Na početku, pacijenti su imali srednju ocenu od 18,18. Tokom ispitivanja, simptomi su se poboljšali na prosečnu ocenu od 10,29, a do kraja studije, smanjeni su za više od polovine na nešto više od 8, pri čemu su mnogi postigli akutnu remisiju.
„Pravimo ogroman napredak u razumevanju kako TMS funkcioniše, ali još uvek samo zagrebemo površinu“, rekao je dr Segal. „Nadajmo se da bi ovo jednog dana moglo postati terapija prve linije za milione koji pate od raznih mentalnih bolesti i poštedeti ih razornog danaka koji često uzimaju svojim životima.“
Više informacija: Sabrina K. Segal i saradnici, Pismo uredniku: Novi sekvencijalni pristup bilateralne neurostimulacije za depresiju otpornu na tretman koji uključuje visokofrekventnu ponavljajuću transkranijalnu magnetnu stimulaciju levog dorsolateralnog prefrontalnog korteksa i povremeni teta prasak u desni dorsolateralni prefrontalni korteks , Stimulacija mozga (2023). DOI: 10.1016/j.brs.2023.11.007
Istražite dalje