Kada tinejdžeri i mlađi odrasli vide sadržaj koji se zalaže za duvan na društvenim medijima, suočavaju se sa većim rizicima. Veća je verovatnoća da će prijaviti upotrebu duvanskih proizvoda kao što su e-cigarete (koje se nazivaju i vape), veća je verovatnoća da će početi da koriste te proizvode po prvi put i manje je verovatno da će ih smatrati štetnim.
Algoritmi programirani za automatsko uklanjanje reklama za duvan su dizajnirani da zaštite mlade – ali ne rade uvek ili se ne primenjuju dovoljno dobro na platformama društvenih medija, kaže Julia Vassei, MPH, istraživač zdravstvenog ponašanja u odeljenju za stanovništvo i javno zdravlje nauke na Keck School of Medicine USC.
„Postovi koji promovišu duvan zabranjeni su na platformama kao što su TikTok i Meta, ali studije pokazuju da se samo mali deo tog sadržaja uklanja“, rekao je Vasi.
Nova studija koju su vodili Vasi i istraživač sa Harvardske medicinske škole Chris J. Kennedi, Ph.D., koristila je oblik veštačke inteligencije (AI) poznat kao kompjuterski vid da prati rasprostranjenost različitih objekata vezanih za duvan na društvenim medijima, otkrivši da neki sadržaji su se povećali za čak 100% između 2019. i 2022. godine.
Rezultati su upravo objavljeni u časopisu Istraživanje nikotina i duvana.
Dok su prethodne studije kompjuterskog vida koje su analizirale e-cigarete u objavama na društvenim mrežama široko razmatrale sadržaj vezan za e-cigarete (uključujući sadržaj koji generišu korisnici i promotivni sadržaj), ova studija je prva koja se posebno fokusira na postove uticajnih na TikTok-u, rekao je Vassei. .
Rad je deo Duvanskog centra za regulatornu nauku Keck School of Medicine (TCORS), jednog od sedam centara u zemlji koji sprovode istraživanja posebno za informisanje savezne politike u vezi sa duvanom.
Vasi i njene kolege, koji se nalaze na USC, Harvard Medical School i Dartmouth College, počeli su izgradnjom modela kompjuterskog vida, koji koristi AI da identifikuje specifične karakteristike u vizuelnim podacima, kao što su fotografije ili video snimci. Koristeći skup podataka od 6.999 slika sa Instagrama, obučili su algoritam za prepoznavanje objekata koji se odnose na upotrebu e-cigareta.
Model je obučen da razlikuje objekte u osam različitih kategorija: mod ili pod uređaji, kontejneri za e-sok, kutije za pakovanje, nalepnice upozorenja o nikotinu, ukuse e-sokova, nazivi brendova e-cigareta i oblaci dima. Obučavajući model da razlikuje različite tipove duvanskog sadržaja, istraživači su u mogućnosti da uđu u specifične vrste proizvoda e-cigareta koji se promovišu.
Nakon što je model bio obučen da prepoznaje predmete u vezi sa duvanom, Vasi i njen tim su ga koristili da analiziraju 14.072 TikTok video snimka postavljenih od „mikro-influencera“. Ovi korisnici imaju između 1.000 i 100.000 pratilaca i dobijaju veliki broj lajkova i komentara na svoje objave.
Istraživači su otkrili da se rasprostranjenost uređaja za mahune povećala za 33% između 2021. i 2022. godine, dok je prevalencija imena ukusa e-sokova i brendova e-cigareta porasla za oko 100% između 2019. i 2022. godine. tokom vremena, pojavljujući se u 3% TikTok video snimaka analiziranih od 2019. i 9% analiziranih video snimaka od 2022.
Pored ovih nalaza, studija nudi uvid u najefikasniji način proučavanja sadržaja duvana na društvenim medijima koji napreduju. Dok recenzenti ljudi imaju tendenciju da pronađu objekte u vezi sa duvanom sa većom preciznošću od računara, AI algoritam može obraditi mnogo veće skupove podataka. Veća veličina uzorka ili poboljšana arhitektura modela mogu pomoći da se nadoknade nešto niže stope tačnosti, ukazujući na kompjuterski vid kao obećavajuće sredstvo za pregled sve većeg broja sadržaja društvenih medija.
Istraživači su takođe javno podelili svoj model, kod i skup podataka za obuku koje studenti i istraživači mogu da preuzmu i koriste u sopstvenim skupovima podataka. Drugi korisnici mogu čak i ponovo obučiti model kako bi odgovarao njihovim potrebama, na primer da prepoznaju cigarete, cigare ili druge vrste duvanskih proizvoda.
Istraživači TCORS-a će nastaviti da proučavaju efekte e-cigareta na mlade, uključujući više istraživanja o rastućoj ulozi sadržaja društvenih medija.
„Znamo da ovaj sadržaj raste, a ne nestaje“, rekao je Vasi. „To nam govori da postoji potreba za kontinuiranim istraživanjem o prisustvu i efektima ovog marketinga.“