Dekarbonizacija globalne ekonomije zahtevaće proizvodnju velikog broja baterija za električna vozila (EV). Međutim, ove baterije zahtevaju energiju i niz minerala za proizvodnju i nisu bez sopstvenih uticaja na životnu sredinu.
Fanran Meng i njegove kolege prate potrošnju energije i emisije gasova staklene bašte u globalnoj proizvodnji i lancima snabdevanja dve uobičajene tehnologije baterija, kao i njihove buduće varijante: nikl-mangan-kobalt (NMC) i litijum-gvožđe-fosfat (LFP). Istraživanje je objavljeno u časopisu PNAS Nexus.
Danas se dve trećine emisija vezanih za baterije dešavaju u Kini (45%), Indoneziji (13%) i Australiji (9%), delom zbog električne energije koja je intenzivna u emisijama za eksploataciju nikla u Indoneziji i rafinaciju nikla u Kini. Sa projektovanim rastom EV-a, godišnja emisija iz industrije EV baterija na globalnom nivou mogla bi da premaši 600 MtCO 2 ek do 2050. godine, što je otprilike godišnji CO 2 zasnovan na sagorevanju koji danas emituje Indonezija, četvrta zemlja po broju stanovnika na svetu.
Prelazak na hemiju baterija sa manje CO 2, kao što je LFP, mogao bi smanjiti emisije za oko 20% do 2050. godine. Posebno, patent na LFP baterije je istekao 2022. godine, najavljujući moguću ekspanziju njihove upotrebe van Kine, gde LFP baterije trenutno dominiraju pijaca.
Upotreba obnovljive električne energije nudi značajne izglede za smanjenje CO 2, s obzirom na to da potrošnja električne energije čini oko 37% ukupne emisije iz proizvodnje baterija. Vremenom, sa stvaranjem cirkularne ekonomije recikliranja baterija, proizvođači su mogli sve više da se oslanjaju na sekundarne materijale, smanjujući na taj način potražnju za novim primarnim materijalima sa intenzivnim emisijama.
Autori dodaju da bi otkrića u hemiji baterija kao što su litijum-sumporne, litijum-silicijumske, litijum-vazdušne, čvrste i natrijum-jonske baterije potencijalno mogla da utiraju put ka održivijoj budućnosti baterija.