Oštećenje perifernih nerava tela može izazvati bol i poremećaj kretanja. Istraživači sa Univerziteta u Lajpcigu nedavno su istražili kako se oštećeni nervi mogu bolje regenerisati. Otkrili su da masno tkivo snažno podržava Schvannove ćelije potrebne za popravku tokom procesa zarastanja. Rezultati su objavljeni u časopisu Cell Metabolism.
Naša tela prolaze milioni nervnih vlakana koja prenose informacije. Ovo nam omogućava da radimo stvari kao što su kontrola mišića i opažanje čulnih utisaka. Periferni nervi, poput onih u našim rukama i nogama, često su oštećeni akutnim povredama, na primer, u nezgodama. Kao rezultat toga, pogođeni pate od gubitka mišićne snage i senzornih problema kao što je utrnulost. Periferni nervi imaju snažan regenerativni potencijal, ali potpuni oporavak nervnih funkcija je još uvek retkost iz razloga koji još nisu u potpunosti shvaćeni.
Kada je nerv zgnječen ili presečen, pojedinačna nervna vlakna zahvaćena oštećenjem u početku umiru. U principu, oni imaju sposobnost da ponovo rastu i potpuno se regenerišu. Ovo zavisi od Schvannovih ćelija koje okružuju nervna vlakna.
Ove ćelije ne umiru nakon oštećenja nerava, već su odgovorne za koordinaciju raspada i ponovnog rasta nervnih vlakana u njihovim prvobitnim područjima. Schvannove ćelije stoga igraju ključnu ulogu u procesu popravke. Ranije je bilo nepoznato kako se ove ćelije nose sa ogromnim metaboličkim opterećenjem povezanim sa razgradnjom i ponovnom izgradnjom nervnog tkiva.
Istraživači sa Medicinskog centra Univerziteta u Lajpcigu sada su otkrili da Švanove ćelije dobijaju ključnu podršku u obnavljanju nerava od masnog tkiva koje okružuje nerve u telu. Koristeći genetski modifikovane miševe, istraživački tim je pokazao da hemijski glasnik leptin igra ključnu ulogu u ovom procesu.
Leptin uglavnom proizvode ćelije u masnom tkivu i poznat je po svojim efektima suzbijanja apetita u kontekstu ishrane. Iznenađujuće, trenutni istraživački projekat je pokazao da je leptinska signalizacija takođe važan faktor u popravljanju oštećenih nerava od strane Švanovih ćelija. „Leptin dobijen iz masnih ćelija stimuliše energetsku ravnotežu Švanovih ćelija aktiviranjem njihovih mitohondrija“, objašnjava dr Robert Fledrih sa Instituta za anatomiju na Univerzitetu u Lajpcigu, koji je jedan od dva voditelja studije.
„Istovremeno, mitohondrije Švanovih ćelija koriste delove oštećenog nervnog tkiva kao energetski supstrat kako bi se mogla odvijati uspešna regeneracija“, dodaje profesorka Rut Stasart sa Instituta za neuropatologiju Paul Flechsig Medicinskog centra Univerziteta u Lajpcigu. i ko-vođa studije. „Metabolizam Švanovih ćelija je stoga optimizovan za regeneraciju nerva i značajno promoviše obnavljanje prvobitne nervne funkcije“, objašnjavaju dva istraživača.
Komunikacija između masnih ćelija i Schvannovih ćelija bi potencijalno mogla da otvori nove opcije lečenja koje pozitivno utiču na metabolizam ćelija za popravku u slučaju oštećenja nerava. Istraživači se nadaju da će nova otkrića pomoći da se poboljša regeneracija oštećenih nerava kod ljudi u budućnosti.