Za pacijente sa Hašimoto bolešću i upornim simptomima, potpuna tiroidektomija je korisna, pružajući dugotrajne efekte, navodi se u istraživačkom pismu objavljenom na internetu 28. novembra u Anali interne medicine.
Geir Hoff, MD, Ph.D., sa Univerziteta u Oslu u Norveškoj, i kolege su ispitali dugotrajno praćenje randomiziranog ispitivanja tiroidektomije plus medicinskog upravljanja u odnosu na samo medicinsko upravljanje za pacijente sa Hashimoto bolešću, sa upornim simptomima uprkos adekvatna supstitucija tiroidnih hormona.
Prilikom uključivanja, kontrolni pacijenti su dobili mogućnost operacije 18 meseci nakon upisa, u zavisnosti od rezultata ispitivanja. Učesnici su praćeni pet godina u interventnoj grupi i do datuma operacije u kontrolnoj grupi.
Na početku, 72 i 74 pacijenta su bila uključena u hiruršku i kontrolnu grupu, respektivno. Istraživači su otkrili da se pozitivan efekat lečenja na opšti zdravstveni rezultat, primećen nakon 18 meseci, održao kroz trogodišnje praćenje. Poboljšani rezultat je ostao na istom nivou u interventnoj grupi tokom petogodišnjeg praćenja.
Za druge domene Kratkog obrasca-36 Health Survei i za ukupni umor i hronični umor, rezultati su bili slični. Kratkotrajne ili dugotrajnije komplikacije su se javile kod 23 pacijenta, uključujući šest sa rekurentnom paralizom laringealnog nerva i 12 sa hipoparatiroidizmom.
„Pokazalo se da totalna tiroidektomija ima blagotvoran i dugotrajan efekat do pet godina za pacijente sa Hašimoto bolešću i upornim simptomima u nezaslepljenom randomizovanom kliničkom ispitivanju, ali sa znatno većim rizikom od komplikacija nego što je pretpostavljeno na početku studije, pišu autori.