SAD traže od Izraela da se više brine o zaštiti civila i ograniči štetu na infrastrukturi ako pokrene ofanzivu u južnoj Gazi kako bi izbegao dalja raseljavanja koja bi nadjačala humanitarne napore, rekli su visoki američki zvaničnici, piše Rojters.
Izraelska ofanziva na sever Gaze pokazala se razornom, sa hiljadama ubijenih Palestinaca i ogromnim brojem preživelih koji su ostali bez krova nad glavom i primorani da pobegnu na jug zbog nemilosrdne kampanje bombardovanja i nedostatka osnovnih sredstava kao što su hrana, struja i voda.
Dok Izrael počinje da gleda ka jugu Gaze kako bi nastavio borbu protiv Hamasovih militanata nakon pauze u borbi za oslobađanje talaca, američki zvaničnici su rekli da su razgovarali sa Izraelcima o većoj brizi na jugu, gde je sada bilo oko 2 miliona ljudi.
Poruka je dostavljena od predsednika Džoa Bajdena nadole, rekli su zvaničnici novinarima tokom konferencijskog poziva.
„Pojačali smo to vrlo jasnim jezikom sa vladom Izraela – veoma je važno da se vođenje izraelske kampanje kada krene na jug mora biti obavljeno na način koji u maksimalnoj meri nije osmišljen da proizvede značajno dalje raseljavanje lica“, rekao je jedan zvaničnik.
„Ne možete imati onakvu vrstu raseljavanja koja se desila na severu, replicirana na jugu. To će biti više nego ometajuće, biće izvan kapaciteta bilo koje mreže humanitarne podrške“, rekao je zvaničnik, dodajući „To može“ ne desi se.“
Zvaničnik je rekao da je potrebno da se kampanja „odvoji“ od struje, vode, humanitarnih objekata i bolnica u južnoj i centralnoj Gazi, što znači da se izbegnu napadi na te vrste infrastrukturnih lokacija.
On je rekao da su Izraelci bili prijemčivi za ideju „da se na jugu mora voditi drugačija vrsta kampanje“.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš opisao je u ponedeljak produženo primirje između Izraela i palestinskih militanata Hamasa kao „tračak nade i humanosti“, ali je upozorio da nije dovoljno vremena da se podmire potrebe za pomoći u Pojasu Gaze.
Posrednik Katara rekao je u ponedeljak da je prvobitno četvorodnevno primirje produženo za dva dana, nastavljajući pauzu u sedmonedeljnom ratu koji je ubio hiljade i opustošio palestinsku enklavu.
Drugi američki zvaničnik je rekao da bi Vašington želeo da se humanitarna pauza produži što je duže moguće.
Zvaničnik je rekao da će prvi od tri leta humanitarne pomoći koje je sprovela američka vojska sleteti na severni Sinaju u utorak sa preko potrebnim zalihama za Gazu, dok su još dva planirana u narednim danima.
Letovi bi donosili medicinske artikle, pomoć u hrani i zimnice koje bi isporučile Ujedinjene nacije.
Zvaničnici su rekli da se isporuka pomoći u Gazi trenutno odvija oko 240 kamiona dnevno, ali to nije ni približno dovoljno da zadovolji potrebe.
Rekli su da će napori morati da se okrenu komercijalnim ugovorima kako bi se dobile isporuke do 400 kamiona dnevno, a američka strana je o tome razgovarala sa Izraelom.
„Da biste dobili taj obim pomoći, procedure inspekcije će morati da se povećaju i poboljšaju i moraćete da pribegnete komercijalnim ugovorima unutar Gaze da biste dočekali kamione koji dolaze iz Egipta“, rekao je prvi zvaničnik.
„Nadamo se da će se nakon ove pauze zaključiti da to može biti druga faza humanitarnog programa“, rekao je on.
Izveštavanje Steve Holland i David Brunnstrom;
Montaža: Meri Miliken i Dejvid Gregorio
Naši standardi: principi poverenja Thomson Reuters.