Ultra tanak nosivi uređaj sposoban da reprodukuje lokalizovani osećaj dodira razvijen je u Centru za interfejse materijala Istituto Italiano di Tecnologia (Italijanski institut za tehnologiju, IIT), u Pontederi, Italija. Tehnologija je opisana u nedavnom radu objavljenom u časopisu Advanced Electronic Materials.
Dodir je osnovno čulo, a dodirivanje okolnog okruženja i opažanje taktilnih senzacija od spoljašnjih stimulansa je skoro potpuno automatska veština, osnovna za svakodnevne zadatke. Zbog toga bi repliciranje taktilnih senzacija u veštačkim nosivim uređajima moglo da nađe višestruku važnu primenu, kao što je reprodukcija senzornih povratnih informacija kod amputiraca pomoću robotskog ekstremiteta, kontrola teleoperiranih robota sa većom preciznošću, pružanje informacija slepim ljudima preko takozvanih „Brajevih displeja“ ili kao interfejsi u virtuelnim okruženjima i igrama, poboljšavajući impresivno iskustvo korisnika.
Novi sistem, koji su razvila dva istraživača IIT-a, Arianna Mazzotta i Virgilio Mattoli, je elektronska tetovaža debljine nekoliko mikrometara i dizajnirana da izazove taktilni osećaj, stvarajući tako silu koja gura kožu osobe koja je nosi, što onda može da primeti dodir.
Istraživački tim je demonstrirao funkcionisanje jedne „taktilne“ tačke, a radi na implementaciji displeja koji će uključivati nekoliko taktilnih piksela, nazvanih takeli, koji se mogu aktivirati nezavisno jedan od drugog da bi reprodukovali slova, brojeve, kao i kao usmerene i dinamičke šare na koži. Ultra tanak nosivi uređaj sposoban da reprodukuje lokalizovani osećaj dodira. Novi sistem, koji su razvili istraživači IIT-a, Arianna Mazzotta i Virgilio Mattoli, je elektronska tetovaža debljine nekoliko mikrometara i dizajnirana da izazove taktilni osećaj, tako da stvori silu koja gura kožu osobe koja je nosi, što može zatim uočiti dodir. Kredit: IIT-Istituto Italiano di Tecnologia
Elektronska privremena tetovaža — poput onih koje koriste deca — je mala i laka za nošenje, omogućavajući upotrebu u svakodnevnom životu i u stanju je da generiše veoma lokalizovanu silu, sposobnu da povrati taktilni osećaj na koži na koju se uređaj drži savršeno.
Taktilni uređaj je zasnovan na elektro-termo-pneumatskoj strategiji aktiviranja, koja se sastoji od električnog zagrevanja, na brz i veoma lokalizovan način, male zapremine vazduha zatvorene između dva veoma tanka filma. Kako se širi, vazduh stvara sile i pomeranja na koži koja je u kontaktu, stvarajući taktilni osećaj. Zbog svoje veoma male debljine, tetovaža se praktično ne može detektovati kada se prenese na kožu, što je ključno za njenu potencijalnu konačnu primenu kao taktilni displej.
Štaviše, za razliku od većine drugih uređaja koji su do sada dizajnirani i predloženi da generišu taktilne senzacije kroz sile i deformacije, ovaj sistem je u stanju da radi i na maloj bateriji, na niskim naponima, obezbeđujući potpunu bezbednost za osobu koja ga nosi.
Rezultati preliminarnih testova upotrebe pokazali su veliko obećanje u pogledu funkcionalnosti, sugerišući upotrebu ove tehnologije kao mogućeg novog standarda u proizvodnji lakih, prenosivih i energetski efikasnih taktilnih displeja.