Porast broja respiratornih bolesti širom Kine koji je skrenuo pažnju Svetske zdravstvene organizacije uzrokovan je gripom i drugim poznatim patogenima, a ne novim virusom, saopštilo je u nedelju ministarstvo zdravlja te zemlje.
Nedavne grupe respiratornih infekcija uzrokovane su preklapanjem uobičajenih virusa kao što su virus gripa, rinovirusi, respiratorni sincicijalni virus ili RSV, adenovirus, kao i bakterije kao što je micoplasma pneumoniae, koja je uobičajeni krivac za infekcije respiratornog trakta, rekao je portparol Nacionalne zdravstvene komisije.
Ministarstvo je pozvalo lokalne vlasti da otvore više klinika za groznicu i promovišu vakcinaciju među decom i starijima dok se zemlja bori sa talasom respiratornih bolesti u svojoj prvoj punoj zimi od ukidanja ograničenja COVID-19.
„Treba uložiti napore da se poveća otvaranje relevantnih klinika i područja za lečenje, produži radno vreme i poveća snabdevanje lekovima“, rekao je portparol ministarstva Mi Feng.
On je savetovao ljude da nose maske i pozvao lokalne vlasti da se usredsrede na sprečavanje širenja bolesti na mestima sa puno ljudi kao što su škole i starački domovi.
SZO je ranije ove nedelje zvanično zatražila da Kina pruži informacije o potencijalno zabrinjavajućem porastu respiratornih bolesti i klastera pneumonije kod dece, kao što je pomenuto u nekoliko medijskih izveštaja i globalnoj službi za praćenje zaraznih bolesti.
Pojava novih sojeva gripa ili drugih virusa koji mogu da izazovu pandemiju obično počinje sa nedijagnostikovanim grupama respiratornih bolesti. I SARS i COVID-19 su prvi put prijavljeni kao neobične vrste pneumonije.
Kineske vlasti ranije ovog meseca okrivile su porast respiratornih bolesti za ukidanje ograničenja izolacije COVID-19. Druge zemlje su takođe zabeležile skok u respiratornim bolestima kao što je RSV kada su prestala ograničenja pandemije.
SZO je saopštila da su kineski zdravstveni zvaničnici u četvrtak dali podatke koje su tražili tokom telekonferencije. One su pokazale porast hospitalizacije dece zbog bolesti uključujući bakterijsku infekciju, RSV, grip i viruse prehlade od oktobra.
Kineski zvaničnici su tvrdili da porast broja pacijenata nije preopteretio bolnice u zemlji, navodi SZO.
Retko je da zdravstvena agencija UN-a javno traži detaljnije informacije od zemalja, jer se takvi zahtevi obično upućuju interno. SZO je saopštila da je zatražila dodatne podatke od Kine putem međunarodnog pravnog mehanizma.
Prema internim izveštajima u Kini, epidemije su preplavile neke bolnice u severnoj Kini, uključujući i Peking, a zdravstvene vlasti su tražile od javnosti da decu sa lakšim simptomima vode u klinike i druge ustanove.
SZO je saopštila da u ovom trenutku ima premalo informacija da bi se pravilno procenio rizik od ovih prijavljenih slučajeva respiratornih bolesti kod dece.
I kineske vlasti i SZO optuženi su za nedostatak transparentnosti u svojim početnim izveštajima o pandemiji COVID-19, koja je počela u centralnom kineskom gradu Vuhanu u decembru 2019.