Jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi rekao je u nedelju da se nada da će sastanak mediteranskih zvaničnika pomoći da se premosti jaz između arapskih i evropskih zemalja u pozivanju na humanitarnu pauzu u Gazi kako bi postala trajni prekid vatre.
Krhka pauza u neprijateljstvima između Izraela i militantne grupe Hamas nastavljena je u nedelju trećim danom zaredom oslobađanja talaca i palestinskih zatvorenika. Prvobitno je bio zakazan za četiri dana i nijedna strana nije u potpunosti razjasnila šta dolazi posle ponedeljka.
Safadi je rekao da se primirje održava, ali da je potrebno više napora da se dođe do najmanje 200 kamiona dnevno koji dovoze pomoć u pojas Gaze i da se pauza u borbama „odmah razvije u trajni prekid vatre“.
Ministar je razgovarao sa agencijom Asošiejted pres uoči skupa Unije za Mediteran u ponedeljak koji će u Barselonu na severu Španije dovesti 42 delegacije iz Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike, od kojih mnoge predstavljaju njihovi ministri spoljnih poslova.
Izrael ne prisustvuje sastanku, koji je proteklih godina u velikoj meri postao forum za saradnju Evropske unije i arapskog sveta. Ali sastanak je dobio novi značaj od militantnog napada na Izrael 7. oktobra i rata koji je Izrael usledio sa Hamasom.
Jordan, ključni zapadni saveznik, potpisao je mirovni sporazum sa Izraelom 1994. Ove zemlje održavaju tajne bezbednosne odnose i neke poslovne veze, ali su odnosi zahladneli zbog izraelskog tretmana Palestinaca.
Safadi je primetio da iako arapske nacije zahtevaju okončanje, kako je on nazvao, izraelske „agresije“ u Gazi, većina evropskih nacija nije otišla tako daleko, umesto toga pozivajući na „humanitarnu pauzu“.
„Moramo da premostimo jaz“, rekao je Safadi i dodao da rat „ne proizvodi ništa“.
„Šta se ovim ratom postiže osim ubijanja ljudi, uništavanja njihovih sredstava za život, i opet, stvaranja okruženja mržnje i dehumanizacije koje će definisati generacije i trebaće nam veoma, veoma dugo vremena da se krećemo prema budućnosti koju želimo“, rekao je.
Upitan o budućnosti Gaze, jordanski ministar je rekao da Gaza „mora biti deo sveobuhvatnog plana za rešavanje ovog sukoba jednom zauvek“, iako je odbio da navede kako će ta budućnost izgledati ili koja strana bi trebalo da bude zadužena za teritorija.
Umesto toga, rekao je da „sve manifestacije ponovne okupacije Gaze treba da se okončaju, optužujući Izrael da „postupa na osnovu zablude da može da padobranom skoči oko palestinskog pitanja i da ima mir, regionalni mir, bez rešavanja palestinskog problema”.
„Osnovni uzrok sukoba je palestinsko-izraelski sukob“, rekao je on. „Imamo sukob jer imamo okupaciju koju Izrael konsoliduje. Izrael je ubio nadu u mir, ubio je izglede za mir.”
Jordan, koji se graniči sa Zapadnom obalom i dom je velikog palestinskog stanovništva, odbacio je predloge da primi palestinske izbeglice iz Gaze.
Iako je nekim vlasnicima stranih pasoša i nekima od njihovih rođaka dozvoljeno da napuste teritoriju, većina od više od 2,3 miliona stanovnika Gaze ostala je zarobljena usred stalnog granatiranja i suočavanja sa nestašicom hrane, vode i osnovnih potreba.
Safadi je rekao da Jordan neće prihvatiti mogućnost da Palestinci napuste Gazu, čak i ako je to zbog njihove bezbednosti, s obzirom na dugu istoriju raseljavanja i ideju da bi novi egzodus igrao u interesu Izraela.
„Verujemo da je raseljavanje nešto što će dodatno isprazniti Palestinu od njenog naroda“, rekao je ministar. „Mi u Jordanu smo rekli da je to crvena linija jer to vidimo kao pretnju našoj nacionalnoj bezbednosti i učinićemo sve što je potrebno da sprečimo da se to dogodi.“