Šta je „detoks“? To je proces koji uključuje korišćenje određenih proizvoda, dijeta ili drugih metoda detoksikacije kako bi se telo pokušalo osloboditi takozvanih „toksina“.
Detoksikacija preovlađuje na društvenim mrežama i podstiču ih brendovi koji nude proizvode za detoksikaciju, poznate ličnosti i uticajni ljudi.
Dokumentarni film koji se emituje na Kanalu 10 ove nedelje – Mirror Mirror Todda Sampsona: Jeste li dobro? – istražuje našu fascinaciju detoksikacijom i nauku (ili nedostatak iste) iza toga.
Dakle, ako razmišljate da probate detoksikaciju, evo šta treba da znate.
Detoksikacija je bila privlačna još od vremena Hipokrata, koji je verovao da četiri telesne tečnosti ili „humora“ – krv, sluz, crna žuč i žuta žuč – moraju da ostanu u ravnoteži da bi se održalo dobro zdravlje. To što je bilo loše značilo je da su organi i tečnosti u telu nekako neuravnoteženi i da im je potrebna korekcija.
Tokom vekova ove „neravnoteže“ su se lečile svime, od klistira i emetika do terapije pijavicama i puštanja krvi.
Klistir vidi cev umetnutu u anus za isporuku lekova ili tečnosti u rektum ili debelo crevo. Emetik je jedinjenje dizajnirano da izazove povraćanje. Puštanje krvi uključuje korišćenje određenih tehnika – ne za one sa slabim srcem – da bi se uklonila krv iz pacijenta i navodno izlečila bolest.
U međuvremenu, kroz istoriju, ritual posta kao izraz samodiscipline, čistote i svetosti bio je uobičajen, posebno među ženama.
Premotajte unapred do danas i detoksikacije izgledaju malo drugačije. Proizvodi za detoksikaciju koji se prodaju u slobodnoj prodaji ili na mreži su obično čajevi ili pića koja se konzumiraju umesto hrane.
Ovi pristupi ponekad počinju sa fazom posta ili koriste povremeni post tokom celog programa.
Oznaka „detoks“ se pojavljuje na sve većem asortimanu čajeva, kafe, infuziranih voda, pića sa dodatkom voća, povrća, biljnih mešavina, hranljivih materija ili dodatih mešavina „prirodnih“ sastojaka. Ovi proizvodi često tvrde da izbacuju toksine iz tela ili da jačaju imunitet.
Globalna predviđanja pokazuju da će tržište pića za detoksikaciju, procenjeno na više od 5 milijardi američkih dolara u 2022, porasti u vrednosti za još 50 odsto pre 2030. godine.
Istraživanje o terapijama detoksikacije koje koriste naturopati u Sjedinjenim Državama pokazalo je da više od tri četvrtine preporučuje dijetetske mere, uključujući „hranu za čišćenje“ (kao što je cvekla), vitaminske, mineralne ili antioksidativne dodatke, organsku hranu, eliminacione dijete i probiotike.
Dok pića i dijetetske mere predstavljaju tipične pristupe detoksikaciji, postoje i neke neobične prakse detoksikacije.
Jedna trećina pacijenata u istoj američkoj studiji bila je podvrgnuta navodnjavanju debelog creva, što uključuje infuziju tečnosti u debelo crevo da bi se uklonio digestivni otpad.
Više od jedne četvrtine koristilo je homeopatske lekove ili laksativne biljke.
Iako nemamo ekvivalentne podatke za Australiju, istraživanje na više od 2.000 odraslih Australijanaca pokazalo je da je 63% koristilo ili se konsultovalo sa nekim o komplementarnim terapijama u prethodnoj godini. Deo njih su verovatno bile terapije detoksikacije.
Kratak odgovor je ne. Pregled objavljen 2022. otkrio je da dijete za detoksikaciju nisu uspele da identifikuju verodostojne puteve pomoću kojih bi se toksini mogli eliminisati, ili specifični toksini koji se navodno uklanjaju određenom ishranom.
Ovaj pregled je takođe ukazao da detoksikacija prkosi opštim principima ljudske fiziologije, jer su jetra i bubrezi prilično efikasni u uklanjanju toksina iz našeg tela.
Prethodni pregled iz 2015. godine na sličan način nije pružio ubedljive dokaze koji podržavaju upotrebu dijeta za detoksikaciju.
Proizvodi za detoksikaciju ne moraju da dokazuju da su efikasni da bi bili na tržištu. U Australiji, komplementarne lekove koji se prodaju u slobodnoj prodaji reguliše Uprava za terapijsku robu, sa sastojcima koji se procenjuju za kvalitet i bezbednost, ali ne i da li proizvodi zaista deluju.
Trebalo bi da proverite sve tvrdnje o proizvodima i marketingu pre kupovine da vidite šta kažu proizvođači. Velika obećanja prema kojima ćete biti skeptični uključuju eliminaciju toksina, brz gubitak težine, jaču snagu volje, poboljšano samopoštovanje, jačanje energije ili imuniteta, osećaj srećnije, unutrašnji mir ili bolju kožu, kosu i nokte.
Konzumiranje proizvoda za detoksikaciju umesto redovne dijete dovodi do veoma niskog ukupnog unosa kilodžula, i stoga može dovesti do gubitka težine u kratkom roku. Ali oni nisu održiv način da se izgubi težina.
Detoks dijete koje ozbiljno ograničavaju kilodžule ili grupe hrane povećavaju rizik od nedostatka hranljivih materija. Neželjeni efekti uključuju umor, razdražljivost i loš zadah.
Takođe postoji rizik da oznake sastojaka proizvoda za detoksikaciju nisu tačne, što povećava rizik od neželjenih efekata, potencijalnih predoziranja ili drugih neželjenih događaja. U Španiji je 50-godišnji muškarac umro nakon što je netačan sastojak dodat u proizvod za detoksikaciju jetre koji je koristio, što je dovelo do trovanja manganom.
Revizija prostorija u Novom Južnom Velsu iz 2018-19 u kojima se vrši navodnjavanje debelog creva otkrila je neispunjavanje standarda kontrole infekcije.
Neki ljudi definitivno ne bi trebalo da pokušavaju detoksikaciju. Ovo uključuje ljude sa hroničnim zdravstvenim stanjima, poremećajima u ishrani, starije odrasle osobe, decu i žene koje su trudne ili doje.
Jedan pozitivan aspekt programa detoksikacije je da oni mogu pomoći u podizanju svesti o vašim trenutnim navikama u ishrani, alkoholu ili životnom stilu koje bi se mogle poboljšati. Razmišljanje o tome može potencijalno pružiti motivaciju da pokušate da jedete zdravije.