Najmanje 57 novinara i medijskih radnika ubijeno je u toku neprijateljstava između palestinske militantne grupe Hamas i Izraela, pokazuju najnoviji statistički podaci Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), neprofitne organizacije sa sedištem u Njujorku.
Do 25. novembra potvrđeno je da je oko 57 novinara umrlo, saopštio je CPJ u ažuriranju statusa, dok se još troje vode kao nestali. Žrtve su uglavnom Palestinci, a 50 lokalnih medijskih radnika je poginulo prvenstveno u izraelskim vazdušnim napadima, pokazuju statistički podaci. Među ostalim potvrđenim žrtvama su četiri izraelska i tri libanska novinara, prema podacima nevladine organizacije.
Prvi dan sukoba pokazao se do sada najsmrtonosnijim za medijske radnike, sa šestoro poginulih. 18. novembar je bio drugi, a potvrđeno je da je pet novinara ubijeno.
Novinari koji rade u Pojasu Gaze suočeni su sa posebno visokim rizicima jer „pokušavaju da pokriju sukob tokom izraelskog kopnenog napada, uključujući razorne izraelske vazdušne napade, poremećene komunikacije, nestašice snabdevanja i velike nestanke struje“, naglašava CJP.
„Novinari širom regiona podnose velike žrtve da bi izvještavali o ovom srceparajućem sukobu. Oni u Gazi su posebno platili i nastavljaju da plaćaju putarinu bez presedana i suočavaju se sa eksponencijalnim pretnjama. Mnogi su izgubili kolege, porodice i medijske objekte i pobegli tražeći sigurnost kada nema sigurnog utočišta ili izlaza“, rekao je Šerif Mansour, koordinator programa CPJ za Bliski istok i Severnu Afriku.
CPJ je primetio da su Izraelske odbrambene snage (IDF) ranije odbile da garantuju bezbednost novinarima Rojtersa i AFP-a koji rade u zoni borbenih dejstava, kada su im se dve vodeće novinske agencije obratile sa takvim zahtevom.
Prijavljeno je da je najmanje 11 novinara povređeno, a još 19 je uhapšeno, napominje CJP. Osim toga, brojni medijski radnici bili su izloženi cenzuri, napadima, pretnjama, sajber napadima, pa čak i ubijanju članova porodice, navodi se u saopštenju.