Prva studija ove vrste otkrila je da igranje virtuelne stvarnosti može biti efikasno u promovisanju svesti muškaraca o bolestima testisa i povećanju samopregleda testisa.
Studija Univerzitetskog koledža u Korku (UCC) sprovedena je u partnerstvu sa devet klubova Gaelskog atletskog udruženja (GAA). Ovo je prvi put da se igranje virtuelne realnosti koristi za promociju zdravlja muškaraca.
Dr Mohamad Saab, viši predavač i direktor postdiplomskih studija na Školi za medicinske sestre i babice UKC, predstaviće nalaze svoje studije na simpozijumu o zdravlju muškaraca koji će se održati u UKC-u u petak, 24. novembra.
Rak testisa je jedan od najčešćih karcinoma među mladićima od 15 do 44 godine, ali mnogi nisu upoznati sa bolešću i koliko lako mogu da igraju ulogu u njenom otkrivanju. Kritična tačka za ranu dijagnozu je svest o bolesti i spremnost da se izvrši samopregled testisa.
U većini slučajeva, uspešno rano otkrivanje bolesti testisa znači da se pacijent suočava sa manje intenzivnom terapijom sa manje prekida kvaliteta života, a istovremeno je isplativijom.
Kroz svoje istraživanje, Saab je otkrio da muškarci imaju tendenciju da ignorišu simptome testisa kao što su bol, kvržice i kvržice sve dok ovi simptomi ne postanu nepodnošljivi. Ovo je uglavnom zbog sramote i straha od potencijalne dijagnoze raka.
Saab je rekao: „Otkrili smo da su muškarci prilično zainteresovani da nauče više o bolestima testisa. Oni su preferirali obrazovne strategije koje su kratke, vizuelno stimulativne, inovativne, pozitivno formulisane i koje se često isporučuju laganim i jednostavnim jezikom.“
Studija Enhancing Men’s Avareness of Testicular Diseases (E-MAT) pozvala je učesnike da igraju interaktivnu VR igru na tri nivoa koja se odvija u virtuelnom stanu. Igra poziva učesnike da identifikuju promene kao što su bol, otok i kvržice u testisima; saznati o vezama simptoma sa bolestima testisa kao što su torzija testisa i rak; i naučite o tehnikama samopregleda testisa.
Saab je rekao: „Naše istraživanje je otkrilo da muškarci retko proveravaju svoje testise i da ne znaju šta da traže dok to rade. Jedan čovek je rekao da je provera testisa bila kao pokušaj pronalaženja ‘grudla u vrećici grudvica’.“
„Većina ljudi je svesna bolesti testisa, posebno raka testisa. Međutim, biti svestan bolesti i poznavanje bolesti su dve veoma različite stvari. Otkrili smo da su muškarci prilično zainteresovani da saznaju više o bolestima testisa“, rekao je Saab.
Studija je otkrila da VR ima potencijal da angažuje starosne grupe do kojih je teško doći sa visokom stopom zadržavanja od 90% prijavljenih učesnika. Studija je otkrila da je 95% učesnika prijavilo povećanje znanja o bolestima testisa i poboljšanje ponašanja u pogledu obavljanja samopregleda testisa.
Muškarci koji igraju igrice na terenu kao što je bacanje imaju veći rizik od traume i bolesti testisa. Saab je rekao: „Kada se udari, sliotar može da dostigne brzinu od 160 km/h što predstavlja značajan rizik od povreda. Iz tog razloga smo tražili i obezbedili početna sredstva od Odbora za zdravstvena istraživanja kako bismo testirali igru u GAA klubovima sa posebnim fokusom na ‘ Zdravi klubovi.“
Saab namerava da se prijavi za dalje finansiranje kako bi sproveo i testirao kampanju na nacionalnom nivou i na kraju učinio E-MAT publicitet i slobodan da bi podstakao što veći broj muškaraca da preduzmu pozitivne mere po pitanju svog zdravlja.
Na simpozijumu o muškom zdravlju, Saab će takođe podeliti uvid u kampanju „Na loptu“, inkluzivnu kampanju u zajednici za promovisanje svesti muškaraca o najčešćim simptomima testisa i važnosti samopregleda testisa i traženja medicinske pomoći za simptome zabrinutosti.
Profesorka Helen Vhelton, šefica Medicinskog i zdravstvenog koledža UCC, čestitala je dr Mohamadu Saabu na sprovođenju „inovativnog, odličnog istraživanja koristeći igre virtuelne realnosti za promovisanje zdravlja muškaraca, podstičući muškarce da preduzmu pozitivne akcije kada je u pitanju njihovo zdravlje“.
„Ove studije o igranju virtuelne realnosti nude ubedljiv uvid u potencijal korišćenja virtuelne stvarnosti za povećanje svesti i autonomije muškaraca u upravljanju svojim zdravljem. Ovo označava prvi primer korišćenja VR na takav način, a simpozijum služi kao platforma za predstavlja i podvlači značaj osnaživanja muškaraca da preuzmu brigu o svom blagostanju. Naglašava važnost samopregleda testisa i ranog pokretanja traženja pomoći“, rekao je Vhelton.