Izaslanik Evropske unije za ljudska prava trebalo je da se sastane u petak sa kubanskim zvaničnicima, pošto se ostrvska vlada kojom upravljaju komunisti suočavaju sa oštrim ukorom Evropskog bloka, Sjedinjenih Država i grupa za ljudska prava zbog zatvaranja demonstranti uključeni u antivladine demonstracije 2021.
Predstavnik EU Eamon Gilmore rekao je da su „sve teme“ bile na stolu uoči dijaloga sa najvišim kubanskim zvaničnicima nakon dvodnevnih sastanaka sa vladom ostrva i civilnim društvom.
„Postoje pitanja u kojima ćemo naći zajednički cilj, a postoje i pitanja u kojima ćemo preispitivati i ponekad izazivati jedni druge“, rekao je Gilmor novinarima u Havani.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, tokom posete Kubi ranije ove godine, najavio je Gilmorovu posetu, ali je rekao novinarima da EU neće „nametati“ zahteve vladi ostrva.
Sjedinjene Države i Evropska unija kritikovale su odgovor Kube na proteste 2021. godine – najveće od revolucije bivšeg lidera Fidela Kastra 1959. – kao represivan i grub. Grupe za ljudska prava kažu da je oko 1.000 Kubanaca zatvoreno zbog svojih političkih uverenja nakon demonstracija i nekoliko kasnijih protesta.
Kubanska vlada krivi američku vladu za podsticanje protesta u pokušaju da svrgne kubansku vladu i kaže da su privedeni krivi za napad, vandalizam i pobunu, između ostalih zločina.
„Niko nije osuđen zbog svog političkog mišljenja“, saopštilo je kubansko ministarstvo spoljnih poslova uoči Gilmorove posete na društvenim mrežama.
Tenzije oko ovog pitanja rasplamsale su se samo nekoliko dana pre Gilmorovog dolaska nakon što je zatvorenik umro ove nedelje na Kubi, što je izazvalo ukor iz američke ambasade.
„Ogorčeni smo što smo saznali za smrt političkog zatvorenika Luisa Bariosa Dijaza dok je bio zatvoren na Kubi“, saopštila je ambasada. „Pozivamo kubansku vladu da poštuje ljudska prava svih, uključujući prava političkih zatvorenika i nepravedno pritvorenih.
Johana Tablada de la Tore, visoki diplomata u kubanskom ministarstvu spoljnih poslova, nazvala je smrt Bariosa Dijaza „nesrećnom“, ali je osudila SAD zbog intervenisanja u unutrašnje stvari Kube.
Kubanska vlada nije odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar o okolnostima oko smrti zatvorenika.