Dve afričke članice grupe zemalja proizvođača nafte OPEK+, Angola i Nigerija, prkosile su planovima organizacije da smanje proizvodnju i zahtevale da se povećaju njihove proizvodne kvote, preneo je Rojters u četvrtak.
Spor koji je usledio primorao je države članice OPEK+ da odlože zakazani sastanak na kojem se očekivalo da će razgovarati o daljem smanjenju proizvodnje, što je dovelo do pada cena nafte, navodi novinska agencija.
Oba merila, VTI i Brent, dramatično su pala u sredu nakon što je sastanak odložen. Od petka, VTI se trgovao za oko 76,8 dolara po barelu, a Brent za otprilike 81,8 dolara po barelu.
Prema Rojtersu, Angola i Nigerija imaju za cilj veću proizvodnju nafte, a guverner Angole OPEK+ Estevao Pedro rekao je da se njegova zemlja „bori“ za povećanje proizvodnje.
Poslednjih godina, dve zemlje nisu uspele da ispune svoje kvote i na poslednjem sastanku OPEK+, u junu, dobile su niže ciljeve proizvodnje kao deo širokog dogovora bloka o ograničavanju snabdevanja do 2024.
Međutim, afričke zemlje sada navodno žele da svoje proizvodne kvote povećaju sa tih dogovorenih nivoa. Prema rečima predstavnika OPEK+ Angole, sada se „ulaže“ kako bi se zemlji omogućilo da poveća proizvodnju nafte.
Sastanak OPEK+ o proizvodnoj politici sledeće godine održaće se sledećeg četvrtka, prenosi Rojters. Nekoliko analitičara koje je anketirala novinska agencija predviđaju da će grupa najverovatnije produžiti ili čak produbiti rezove u snabdevanju naftom u sledećoj godini.
Članice OPEK+, uključujući velike proizvođače Saudijsku Arabiju i Rusiju, obećale su da će smanjiti proizvodnju nafte, u nizu koraka započetih krajem 2022. To je učinjeno kako bi se stabilizovalo globalno tržište nafte, koje je zbog sankcija imalo nestabilnu godinu protiv najvećeg proizvođača nafte Rusije, i za podršku cenama sirove nafte.