Najveći santi leda na svetu kreće se prvi put posle više od tri decenije, saopštili su u petak naučnici.
Na skoro 4.000 kvadratnih kilometara (1.500 kvadratnih milja), antarktički ledeni breg nazvan A23a je otprilike tri puta veći od Njujorka.
Otkako se 1986. godine otelio kod ledene police Filchner-Ronne na Zapadnom Antarktiku, ledeni breg — koji je nekada bio domaćin sovjetskoj istraživačkoj stanici — je uglavnom bio nasukan nakon što se njegova baza zaglavila na dnu Vedelovog mora.
Ne više. Nedavni satelitski snimci otkrivaju da berg, težak skoro trilion metričkih tona, sada brzo pluta pored severnog vrha Antarktičkog poluostrva, potpomognut snažnim vetrovima i strujama.
Retko je videti santu leda ove veličine u pokretu, rekao je glaciolog iz Britanskog antarktičkog istraživanja Oliver Marš, tako da će naučnici pažljivo pratiti njegovu putanju.
Kako se pojačava, kolosalni berg će verovatno biti lansiran u Antarktičku cirkumpolarnu struju. Ovo će ga usmeriti ka Južnom okeanu na stazi poznatoj kao „aleja ledenog brega“ gde se drugi takve vrste mogu naći kako klate u tamnim vodama.
Zašto berg sada bježi, ostaje da se vidi.
„Vremenom se verovatno samo malo istanjio i dobio ono malo dodatne plovnosti koja mu je omogućila da se podigne sa dna okeana i da bude gurnuta okeanskim strujama“, rekao je Marš. A23a je takođe među najstarijim ledenim bregovima na svetu.
Moguće je da bi A23a ponovo mogao da se prizemlji na ostrvu Južna Džordžija. To bi predstavljalo problem za životinjski svet Antarktika. Milioni foka, pingvina i morskih ptica razmnožavaju se na ostrvu i hrane se u okolnim vodama. Behemoth A23a bi mogao da odseče takav pristup.
Godine 2020, još jedan gigantski ledeni breg, A68, izazvao je strahove da će se sudariti sa Južnom Džordžijom, smrskavši morski život na morskom dnu i prekinuvši pristup hrani. Takva katastrofa je na kraju izbegnuta kada se ledeni breg raspao na manje komade – što je bila moguća krajnja utakmica i za A63a.
Ali „santa leda ovakvog obima ima potencijal da preživi prilično dugo u Južnom okeanu, iako je mnogo topliji, i mogao bi da se probije dalje na sever prema Južnoj Africi gde može da poremeti brodarstvo“, rekao je Marš.