„Zapad ne može da ignoriše upozorenja“, oglasio se sinoć kosovski premijer na društvenoj mreži X, zahvalivši se još jednom britanskoj poslanici, Ališi Kerns, zbog, kako je kazao „dizanja uzbune o srpskoj agresiji“, ali je taj tvit u međuvremenu obrisan, piše KoSSev.
„Njeno upozorenje o nasilju koje sponzoriše Beograd potvrđeno je 24. septembra. Uz znake više planiranih napada Srbije, posebno pojačane aktivnosti vojske na kosovskoj granici, Zapad ne može da ignoriše upozorenja“, naveo je Kurti u svojoj objavi.
Objava je, međutim, u međuvremenu obrisana, te je više nemoguće naći je na profilu kosovskog premijera na društvenoj mreži X, piše KoSSev .
Istu su, međutim, novinari KoSSeva, nakon što je obrisana, uspeli da pronađu na Feedu. Ispod Kurtijevog tvita stajalo je upravo to da je obrisan.
Kurti je u sada već obrisanom tvitu ujedno objavio deo vesti „Fajnenšel tajmsa“ koji je preneo izjavu Kerns u vezi sa dešavanjima u Banjskoj 24. septembra .
Ova poslanica je još jednom iznela optužbe o navodnom dopremanju oružja iz Srbije kolima hitne pomoći i skladištenju u crkvama.
„Oružje je dolazilo na Kosovo iz Srbije kolima hitne pomoći, i skladišteno je u crkvama. I šta smo videli? Oružje koje je očigledno došlo iz Srbije… Dvojica terorista koji su poginuli tog dana u pucnjavi bili su vozači hitne pomoći… A gde su se sakrili? U manastir“, kazala je Kerns.
Ova britanska poslanica je srpskoj zajednici poznata upravo po tome što je još juna meseca po prvi put navodni šverc oružja povezala sa SPC na Kosovu , odnosno kazala da se oružuje navodno transportuje kolima hitne pomoći i „skladišti“ u prostorijama SPC.
Ova izjava je izazvala pravu buru na društvenim mrežama, u kosovskim, ali i delu regionalnih i srpskih medija, te reakcije Beograda, Prištine i međunarodne zajednice.
Reč je o opasnoj optužbi kojom se kriminalizuje SPC, ali i koja se od strane pojedinih kosovskih medija koristi za širenje verske i etničke mržnje, što direktno ugrožava sveštenstvo, monaštvo i verske objekte, poručili su odmah iz Eparhije raško-prizrenske.
Zatražili su hitnu proveru navoda poslanice, ali i oglašavanje KFOR-a, iz kog su u međuvremenu saopštili da je Kraljevski bataljon fuzilijera glavnom štabu ove misije NATO-a još prošle godine prijavio navodno prisustvo ilegalnog oružja, ali i da za to nisu pronađeni dokazi .
„Ne postoji bilo kakav dokaz koji se tiče navodnog šverca preko administrativne pogranične linije između Kosova i Srbije u Pravoslavne crkve, a preko vozila hitne pomoći“, naveli su iz ove misije NATO-a.
Avgusta je britanski ambasador Nikolas Ebot, koji prema dostupnim fotografijama, nije bio u društvu Kerns tokom njenih sastanaka, u intervjuu za KoSSev ponovio da Vlada Ujedinjenog Kraljevstva deli stav KFOR-a o tome da oni nemaju dokaze da je Srpska pravoslavna crkva umešana u krijumčarenje oružja.
Naglasio je da je ona kao parlamentarka nastupila nezavisno od svoje vlade i da informaciju nije dobila odatle.
Krajem avgusta je i patrijarh Porfirije komentarisao navode Kerns, odnosno, kako je rekao, određenih ličnosti iz političkog života Velike Britanije, za koje navodi da su iznosile neutemeljene izjave o SPC.
Ova poslanica je oktobra mesca boravila u Prištini, gde je primljena uz počasti, te se sastajala sa najvišim predstavnicima i vlasti i opozicije, koji ni tada nisu štedeli reči hvale za ono što tumače kao „afirmaciju istine“ i „podizanje svesti“ o tome da se navodno „verski objekti i ambulante na Severu koriste za prevoz i skladištenje oružja“.