Očekuje se da će prodaja električnih vozila dostići rekordnih 9% svih putničkih vozila u SAD ove godine, prema Atlas Public Polici. To će biti više od 7,3% prodaje novih automobila u 2022.
To će biti prvi put da se u SAD proda više od milion električnih vozila u jednoj kalendarskoj godini, što će verovatno dostići između 1,3 miliona i 1,4 miliona automobila, predviđa istraživačka kompanija.
Iako brojke pokazuju značajan napredak u oblasti elektrifikacije, nacija zaostaje za zemljama poput Kine, Nemačke i Norveške.
EV su dostigla 33% prodaje u Kini, 35% u Nemačkoj i 90% u Norveškoj u prvih šest meseci 2023. godine, prema BloombergNEF EV izgledima objavljenim u junu. Ove brojke uključuju i električna vozila na baterije i plug-in hibridna EV.
U tim zemljama, ambiciozni vladini ciljevi za nultu emisiju štetnih gasova, poreske olakšice i subvencije za vozila i pristupačne opcije igraju ulogu u odluci potrošača da usvoji vozilo sa priključkom.
Nekoliko faktora je pomoglo da se poveća usvajanje EV u SAD ove godine, ali jednom rečju, cene su pale.
Tesla, aktuelni lider na tržištu električnih vozila, snižavao je cene svojih popularnih vozila više puta tokom godine. Ovo je primoralo druge proizvođače automobila da pokušaju da održe korak. Automobilske kompanije takođe sada nude veće podsticaje za svoje električne modele, a dileri sve više popuste kako se ponuda EV-a povećava u zastupnicima.
Zakon o smanjenju inflacije, koji je povećao poreske olakšice za kvalifikovanje kupovine novih i polovnih električnih vozila, takođe je pomogao da se smanje troškovi EV za kupce, za 3.750 ili 7.500 dolara, u zavisnosti od određenih zahteva.
Troškovi baterija električnih automobila takođe padaju jer kritični materijali za baterije poput litijuma postaju sve jeftiniji, čineći vozila sve pristupačnijim.
Ali čak i dok udeo na tržištu električnih vozila u SAD stalno raste, prepreke i dalje stoje na putu nekim kupcima automobila koji razmišljaju o električnim. Rani kupci električnih vozila bili su uglavnom sa višim prihodima, voljni da isprobaju nepoznatu tehnologiju i vjerovatnije je da će moći da pune svoja električna vozila kod kuće. Auto industrija treba da se pozabavi nejednakostima sa ovim faktorima jer cilja na sledeći talas kupaca električnih vozila.
Za mnoge potrošače, nepouzdana i nepristupačna javna infrastruktura za punjenje, kao i povećani početni troškovi prelaska na električnu energiju, ostaju barijere, navodi BloombergNEF. Prošlog meseca, nova električna vozila su i dalje koštala u proseku 3.826 dolara više od prosečnog novog automobila, 51.762 dolara u odnosu na 47.936 dolara, procenjuje Kellei Blue Book.
Za borbu protiv nekih infrastrukturnih izazova, nekoliko velikih proizvođača automobila potpisalo je Teslinu tehnologiju punjenja. Tesla već dugo koristi severnoamerički standard za punjenje za svoje električne utičnice, a takođe je imala i najjaču javnu mrežu za punjenje. Ostatak industrije je uglavnom radio na jednom koji se zove CCS, ili kombinovani sistem punjenja. Uključivanje Tesline tehnologije će vozačima koji nisu Tesla EV dati više mogućnosti da pune na drugom mestu i ublažiće brige oko punjenja. Ali te promene neće početi da se primenjuju do sledeće godine i 2025.
Industrija se takođe bori sa zabrinutošću zbog usporavanja tržišta električnih vozila. Neki proizvođači automobila, uključujući Ford Motor Co. i General Motors, smanjuju svoje ciljeve elektrifikacije.
Ali u isto vreme, mnoge domaće automobilske kompanije pojačavaju svoje planove. Potrošači mogu očekivati da će kineski proizvođači električnih vozila, kao što je BID, pronaći put do američkog tržišta u narednim godinama.
Nekoliko američkih država postavilo je ciljne datume do kojih očekuju da će prodaja vozila biti većinsko sa nultom emisijom. Kalifornija i Vašington su naložili da 100% novih vozila koja se prodaju u državi bude sa nultom emisijom do 2035. godine, dok će Nju Džersi zabraniti prodaju novih vozila na gas do te iste godine.