Istraživanje sprovedeno u Dečjoj istraživačkoj bolnici St. Jude u Memfisu, Tenesi, otkriva da, uprkos promenama u terapiji, prevalencija smanjene fizičke funkcije ostaje stabilna među preživelima od akutne limfoblastne leukemije (ALL) i ne-Hodgkinovog limfoma (NHL). Studija, objavljena 8. novembra u Journal of Cancer Survivorship, analizirala je podatke 6.511 preživelih od ALL i NHL-a u detinjstvu, kao i grupu njihove braće i sestara (4.127).
Rezultati istraživanja, koje je predvodila Carmen L. Vilson, ukazuju na povećan rizik za različita ograničenja među preživelima u poređenju sa braćom i sestrama. Ograničenja učinka, ličnoj nezi, rutinskim aktivnostima i pohađanju posla/škole bila su uočena kod preživelih u većem procentu (odnos prevalencije od 1,5 do 4,5).
Značajno je i to što se prevalencija smanjene funkcije nije smanjivala između 1970-ih i 1990-ih, bez obzira na promene u terapiji. Istraživači su takođe uočili da su neurološka i kardiovaskularna stanja bila povezana sa smanjenom funkcijom, bez obzira na deceniju lečenja.
Autorka studije i njen tim naglašavaju važnost rane identifikacije smanjene fizičke funkcije putem skrininga, kako bi se omogućile pravovremene intervencije za poboljšanje fizičkih performansi i smanjenje rizika od hroničnih bolesti kod ovih preživelih.