Bebe stare četiri meseca mogu shvatiti kako njihova tela stupaju u interakciju sa prostorom oko sebe, prema novom istraživanju Univerziteta u Birmingemu.
Nalazi, objavljeni u Scientific Reports, bacaju novo svetlo na to kako se razvija samosvest.
Stručnjaci iz Birmingham BabiLab-a pokazali su bebama lopticu na ekranu koja se kreće prema njima ili dalje od njih. Kada im je lopta na ekranu bila najbliže, bebama je prikazan ‘dodir’ (mala vibracija) na rukama dok im se merila moždana aktivnost. Prikupljanje podataka za studiju obavljeno je na Goldsmitsu (Univerzitet u Londonu).
Istraživači su otkrili da od samo četiri meseca bebe pokazuju pojačanu somatosenzornu (taktilnu) moždanu aktivnost kada dodiru prethodi objekat koji se kreće prema njima.
Dr Giulia Orioli, naučni saradnik za psihologiju na Univerzitetu u Birmingemu koja je predvodila studiju, rekla je: „Naši nalazi pokazuju da čak i u prvih nekoliko meseci života, pre nego što su bebe uopšte naučile da posežu za predmetima, multisenzorni mozak je ožičeni da naprave veze između onoga što bebe vide i onoga što osećaju. To znači da mogu da osete prostor oko sebe i razumeju kako njihova tela stupaju u interakciju sa tim prostorom. Ovo se ponekad naziva peripersonalnim prostorom.“
„Naravno, ljudi to rade sve vreme kao odrasli, koristeći naša kombinovana čula da percipiraju gde se nalazimo u svemiru i predviđaju kada ćemo dodirnuti objekat ili ne. Ali sada kada znamo da bebe u ranim fazama svog razvoj počinje da pokazuje znake ovoga, otvara se pitanja o tome koliko je ovih sposobnosti naučeno ili urođeno.“
Istraživači su takođe istražili kako bi neočekivani ‘dodir’ uticao na neke od starijih beba u studiji. Otkrili su da je kod beba od osam meseci, kada je dodiru na njihovoj ruci prethodila lopta na ekranu koja se udaljila od njih, moždana aktivnost beba je pokazivala znake da su bile iznenađene.
Andrev Bremner, profesor razvojne psihologije, prokomentarisao je: „Vidjeti kako starije bebe pokazuju iznenađujuće odgovore sugeriše da nisu očekivale dodir zbog vizuelnog pravca u kojem se objekat kretao. To ukazuje da kako bebe prolaze kroz prvu godinu života, njihov mozak konstruiše sofisticiraniju svest o tome kako njihovo telo postoji u prostoru oko njih.“
Zatim, istraživači se nadaju da će pratiti ovu studiju sa mlađim i starijim učesnicima. Istraživanja sa odraslima mogu da osvetle vrste moždanih aktivnosti prema kojima se bebe razvijaju. Takođe se nadaju da će moći da vide da li postoje rani znaci ovih „multisenzornih“ sposobnosti kod novorođenih beba.
Dr Orioli je zaključio: „Izazov je raditi sa novorođenčadima, jer oni provode tako veliki deo svog vremena spavajući i jedući, ali mi počinjemo da imamo uspeha u radu sa ovom starosnom grupom, i biće fascinantno da videti da li bebe stare samo nekoliko dana imaju osnove osećaja svog tela u svemiru. Ako je tako, moglo bi biti da gledamo u poreklo ljudske svesti.“