Naučnici sa Univerziteta u Bristolu otkrili su zašto blistavo zlato — prvi poznati visoki eksploziv na svetu — proizvodi ljubičasti dim kada detonira, rešavajući 400 godina staru alhemijsku zagonetku.
Fulminirajuće zlato su prvi otkrili alhemičari u 16. veku. To je mešavina više različitih jedinjenja, pri čemu amonijak obezbeđuje većinu eksplozivne moći materijala.
Nemački alhemičar Sebald Švarcer primetio je neobičan ljubičasti dim koji se ispuštao kada je blistavo zlato detonirano 1585. godine, a materijal su kasnije proučavale vodeće ličnosti hemije u 17. i 18. veku, uključujući Roberta Huka i Antoana Lavoazijea.
Ali dok je hemija recepta za sjajno zlato shvaćena vekovima, jedno pitanje je ostalo bez odgovora — zašto njegova detonacija proizvodi ljubičasti dim?
Dugo se pretpostavljalo, ali ranije nikada nije dokazano da je bogata ljubičasta boja ovog oblaka nastala zbog toga što je formiran od zlatnih nanočestica. Ovo se sada promenilo zahvaljujući profesoru Sajmonu Holu, profesoru hemije na Univerzitetu u Bristolu, i njegovom doktoratu. student Jan Maurici Uszko.
„Bio sam oduševljen što je naš tim uspeo da pomogne u odgovoru na ovo pitanje i daljem razumevanju ovog materijala“, rekao je profesor Hol.
„Naš eksperiment je uključivao stvaranje blistavog zlata, a zatim detoniranje uzoraka od 5 mg na aluminijumskoj foliji tako što smo je zagrejali. Uhvatili smo dim pomoću bakarnih mreža, a zatim analizirali uzorak dima pod transmisionim elektronskim mikroskopom,“ objasnio je profesor Hol.
„Naravno, otkrili smo da dim sadrži sferične nanočestice zlata, što potvrđuje teoriju da je zlato igralo ulogu u misterioznom dimu.“
Pošto su rešili jednu istorijsku naučnu zagonetku, profesor Hol i njegov tim planiraju da koriste ovu metodologiju za proučavanje precizne prirode oblaka koje proizvode drugi metalni fulminati kao što su platina, srebro, olovo i živa, koji ostaju otvoreno pitanje.