Jemenski pobunjenici Huti zaplenili su u nedelju teretni brod povezan sa Izraelom na ključnoj ruti za brodove u Crvenom moru, saopštili su zvaničnici, uzimajući za taoce dvadesetak članova posade i izazivajući strah da se regionalne tenzije pojačane zbog rata između Izraela i Hamasa igraju. izlazi na novi pomorski front.
Pobunjenici Huti koje podržava Iran rekli su da su oteli brod zbog njegove veze sa Izraelom i uzeli posadu kao taoce. Grupa je upozorila da će nastaviti da gađa brodove u međunarodnim vodama koji su povezani ili u vlasništvu Izraelaca do kraja izraelske kampanje protiv vladara Hamasa u Gazi.
„Svi brodovi koji pripadaju izraelskom neprijatelju ili koji imaju posla sa njim postaće legitimne mete“, rekli su Huti.
Kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua okrivila je Hute za napad na Galaksi Leader pod zastavom Bahama, prevoznika koji je povezan sa izraelskim milijarderom. Rečeno je da je 25 članova posade bilo različitih nacionalnosti, uključujući Bugarsku, Filipince, Meksikance i Ukrajince, ali da nijedan Izraelac nije bio na brodu.
Huti su rekli da se prema članovima posade ponašaju „u skladu sa njihovim islamskim vrednostima“, ali nisu precizirali šta to znači.
Netanijahuova kancelarija osudila je zaplenu kao „iranski čin terora“. Izraelska vojska je otmicu nazvala „veoma teškim incidentom globalnih posledica“.
Izraelski zvaničnici su insistirali da je brod u vlasništvu Britanaca i da je upravljao Japanom. Međutim, podaci o vlasništvu u javnim bazama podataka o otpremi povezuju vlasnike broda sa Rai Car Carriers, koji je osnovao Abraham „Rami“ Ungar, koji je poznat kao jedan od najbogatijih ljudi u Izraelu.
Ungar je za Asošijeted pres rekao da je upoznat sa incidentom, ali nije mogao da komentariše jer je čekao detalje. Brod povezan sa njim doživeo je eksploziju 2021. godine u Omanskom zalivu. Izraelski mediji su tada okrivili Iran.
Složen svet međunarodnog brodarstva često uključuje niz kompanija za upravljanje, zastave i vlasnika koji se protežu širom sveta u jednom brodu.
Dva američka odbrambena zvaničnika potvrdila su da su pobunjenici Huti zauzeli galaktičku vođu u Crvenom moru u nedelju popodne po lokalnom vremenu. Pobunjenici su se spustili na teretni brod odbijajući se od helikoptera, rekli su zvaničnici, potvrđujući detalje koje je prvi objavio NBC Nevs. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da o tome javno raspravljaju.
Dva puta u poslednjih mesec dana, američki ratni brodovi presreli su rakete ili bespilotne letelice iz Jemena za koje se veruje da su krenuli ka Izraelu ili da predstavljaju pretnju američkim brodovima. USS Carnei, mornarički razarač, presreo je tri krstareće rakete za kopneni napad i nekoliko dronova koje su snage Huti lansirale prema severnom delu Crvenog mora prošlog meseca.
Dana 15. novembra USS Thomas Hudner, još jedan razarač, plovio je prema moreuzu Bab-el-Mandeb kada je posada ugledala dron, za koji se navodi da potiče iz Jemena. Brod je oborio dron iznad vode. Zvaničnici su rekli da je posada preduzela mere kako bi osigurala bezbednost američkog osoblja i da nije bilo žrtava ili štete na brodu.
Podaci satelitskog praćenja sa MarineTraffic.com koje je analizirao AP pokazali su da je galaksija vođa putovala u Crveno more jugozapadno od Džede, u Saudijskoj Arabiji, pre više od jednog dana. Plovilo je bilo u Korfezu u Turskoj i bilo je na putu za Pipavav, Indija, u vreme zaplene koju je prijavio Izrael.
Imao je isključen sistem za praćenje sistema za automatsku identifikaciju ili AIS, pokazali su podaci. Brodovi bi trebalo da održavaju svoj AIS aktivnim iz bezbednosnih razloga, ali posade će ih isključiti ako se čini da su možda na meti ili da krijumčare krijumčarenu robu, za šta nema neposrednih dokaza koji bi ukazivali da je bio slučaj sa Galaksijskim vođom.
Pomorske trgovinske operacije britanske vojske, koje pružaju upozorenja mornarima u Persijskom zalivu i širem regionu, smatraju da se otmica dogodila nekih 150 kilometara (90 milja) od obale jemenskog lučkog grada Hodeide, blizu obale Eritreja.
Crveno more, koje se proteže od egipatskog Sueckog kanala do uskog moreuza Bab el-Mandeb koji odvaja Arapsko poluostrvo od Afrike, ostaje ključni trgovački put za globalni transport i snabdevanje energijom. Zbog toga je američka mornarica stacionirala više brodova u moru od početka rata između Izraela i Hamasa 7. oktobra.
Od 2019. godine, niz brodova je bio napadnut na moru dok je Iran počeo da krši sve granice svog otrcanog nuklearnog sporazuma sa svetskim silama. Kako Izrael proširuje svoju razornu kampanju protiv Hamasa u opkoljenom Pojasu Gaze nakon napada ove militantne grupe na južni Izrael bez presedana, raste strah da bi vojne operacije mogle eskalirati u širi regionalni sukob.
Huti su više puta pretili da će gađati izraelske brodove u vodama kod Jemena.