Dok se svet nastavlja da se zagreva, naučnici su zauzeti radom na načinima hlađenja zgrada bez korišćenja ogromne količine energije – kao što je rekordni, ultra-beli rashladni keramički kompozit koji su razvili istraživači sa Gradskog univerziteta u Hong Kongu.
To je ono što je poznato kao materijal za pasivno radijaciono hlađenje (PRC) i može da dostigne skoro savršenih 99,6 procenata sunčeve refleksije, što je rekord za ovu vrstu materijala.
Relativno je laka i jeftina za izradu, izdržljiva i raznovrsna. Ideja je da se može staviti na krov i zidove zgrade kako bi se sama hladila.
Tim koji stoji iza rashladne keramike kaže da je materijal u stanju da ukloni više od 130 vati toplotne energije po kvadratnom metru kada je Sunce na najvišoj visini, što predstavlja značajan efekat hlađenja.
„Naša rashladna keramika postiže napredna optička svojstva i ima robusnu primenu“, kaže mašinski inženjer Edvin Tso Či-jan sa Gradskog univerziteta u Hong Kongu.
Ovaj materijal je inspirisan bubom Ciphochilus, koja ima svetlo bele ljuske koje pokrivaju svoje telo. Kao i krljušti bube, keramika koristi nanostrukturu koja ima pore slične veličine različitim talasnim dužinama sunčeve svetlosti, što znači da se skoro sve reflektuje, a ne apsorbuje.
U isto vreme, keramika postiže visoku toplotnu emisiju srednjeg infracrvenog zračenja od 96,5 procenata, što znači da skoro sva toplota koju odaje zgrada može da pobegne u atmosferu. Ukratko, materijal ima odlične rezultate za odbijanje sunčeve svetlosti i omogućavanje toplote da izađe, a oba doprinosa pasivnom hlađenju.
Ako sve ovo nije bilo dovoljno impresivno, materijal takođe prevazilazi neke probleme sa postojećim PRC opcijama, kao što je slaba otpornost na vremenske uslove. U stvari, može da izdrži temperature veće od 1.000 °C (1.832 °F). Ima potencijal da radi na zgradama u svim vremenskim uslovima iu svim klimatskim uslovima, kažu istraživači.
Druga studija je takođe upravo objavljena, u kojoj su detalji o rashladnom staklenom materijalu koji je – kao i keramika – veoma efikasan i u zračenju toplote i pri reflektovanju sunčeve svetlosti. Opet, izdržljivost i svestranost novog materijala je primetna.
Na kraju, ovo smanjuje potrebu da klima uređaji rade tokom dana: jednostavnim odabirom pravih materijala za građevinske površine, možemo značajno smanjiti potrošnju energije i toplotu u zatvorenom prostoru. Rad na ovim PRC materijalima se nastavlja.
„Lepota rashladne keramike je u tome što ispunjava zahteve i za PRC visokih performansi i za aplikacije u realnim okruženjima“, kaže Tso.