Tehnološki giganti Meta i TikTok osporavaju domet zakona EU koji će od marta postaviti nova pravila o konkurenciji na digitalnom tržištu.
Evropska komisija je označila 22 velike onlajn kompanije kao „osnovne platformske usluge“ koje će biti predmet dodatne kontrole i obaveza prema Zakonu o digitalnim tržištima (DMA) u cilju suzbijanja antikonkurentnih praksi.
Lista uključuje poznate brendove u rasponu od društvenih mreža Facebook, Instagram i TikTok, preko takozvanih „posredničkih“ aplikacija kao što su Google Maps, Amazon Marketplace i Apple-ov AppStore, do operativnih sistema iOS, Android i Windows i Google Search.
Šest tehnoloških titana koji stoje iza platformi — američke grupe Alphabet, Amazon, Apple, Meta i Microsoft, i kineska grupa BiteDance — označene su kao „čuvari vrata“.
DMA dolazi nakon drugih zakona EU koji imaju za cilj nametanje reda i pravila u digitalnom svetu.
Kao i sa Zakonom o digitalnim uslugama, koji je stupio na snagu u avgustu, i Opštom uredbom o zaštiti podataka iz 2016, DMA dolazi sa oštrim zubima.
Kompanije za koje se utvrdi da krše DMA izlažu se kaznama koje bi mogle dostići čak 20 procenata njihovog globalnog prometa, ili čak nalozima za razbijanje u ozbiljnim slučajevima.
Ali zakonodavstvo je već dovedeno u pitanje u onome što će verovatno biti predukus budućih sudskih sporova i različita tumačenja onoga što on podrazumeva.
Meta, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, najavio je u sredu da će se obratiti sudovima EU zbog označavanja svoje usluge instant mesindžera Mesindžer kao „usluge osnovne platforme“, a za njenu Facebook Marketplace takođe spada u delokrug DMA.
„Ovom žalbom se traži pojašnjenje određenih pravnih tačaka u vezi sa označavanjem Messenger-a i Marketplace-a prema DMA-u“, rekao je portparol Mete.
„To ne menja i ne umanjuje našu čvrstu posvećenost poštovanju DMA“, uz tužbu, dodao je portparol.
Grupa takođe ne osporava svoje druge usluge – Fejsbuk, Instagram, Vhatsapp i njenu uslugu Meta oglasa – koje potpadaju pod evropski zakon.
TikTok je u četvrtak najavio da će osporiti sopstvenu listu, tvrdeći da sebe vidi kao igrača u nastajanju u polju kojim dominiraju američki giganti.
„Naše određivanje rizikuje da potkopa sopstveni cilj DMA tako što štiti stvarne čuvare vrata od novijih konkurenata kao što je TikTok“, napisala je kompanija na svojoj veb stranici.
„Odluka o imenovanju zasnovana je na fundamentalnom nerazumevanju našeg poslovanja i ugrožava našu sposobnost da rastemo i da se takmičimo sa pravim čuvarima kapije.“
Dotične kompanije imaju rok do četvrtka da podnesu tužbu.
Na upit AFP-a, Evropska komisija je odbila da komentariše.
Zvaničnik EU je, međutim, rekao da je izvršna vlast EU uverena da sve navedene kompanije rade na usklađivanju sa DMA pre 6. marta 2024.
„Kompanije se suočavaju sa pravnim izazovima, ali u isto vreme rade ono što je potrebno da poštuju zakon“, rekao je zvaničnik pod uslovom da ostane anoniman.
DMA zahteva interoperabilnost između rivalskih usluga i da obezbedi lako brisanje unapred instaliranih aplikacija.
Od Apple-a se zahteva da dozvoli korisnicima iPhone-a i iPad-a da se obrate drugim prodavnicama aplikacija osim AppStore-a kako bi nabavili softver za svoje uređaje.
Takođe zabranjuje sve preferencijalne rezultate sa pretraživača, što ide na prigovor koji se često stavlja na račun Gugla – da njegov sajt favorizuje sopstvenu Google Shopping platformu na račun konkurenata.
„Ovi apeli su razumljivi, čak su i zdravi. To pokazuje da imamo vladavinu prava“, rekao je Aleksander de Strel, ko-direktor think tank Centra za regulaciju u Evropi (CERRE).
„U ranim fazama novog zakona postoje nejasnoće koje treba razjasniti“, rekao je on.
„Nisam iznenađen što sada postoje dva ili tri izazova, ali mislim da će ih biti još kada se dođe do tumačenja jedne ili druge (DMA) obaveze.“