Kakvu razliku čini osam meseci: U martu, ubrzo nakon što su SAD oborile za koje se sumnjalo da su kineski balon za nadzor, predsednik Si Đinping ga je okrivio za izazove sa kojima se suočava kineska ekonomija, požalivši se na „svestrano obuzdavanje“ .
Zatim su se u sredu američki predsednik Džo Bajden i Si dogovorili da otvore predsedničku dežurnu liniju, nastave komunikaciju između vojske i vojske i rade na suzbijanju proizvodnje fentanila, pokazujući opipljiv napredak u svojim prvim razgovorima licem u lice za godinu dana na samitu u California.
Dok su ključna pitanja poput američkih sankcija za izvoz čipsa i dalje nerešena, kineski državni mediji sada imaju drugačiji ton, fokusirajući se na Sijev osmeh tokom prošlih putovanja u Ajovu, razgovore pored vatre sa njenim stanovnicima i deljenje čokolade sa Bajdenom.
Snimci sa samita na kineskim društvenim mrežama pokazuju kako dvojica lidera šetaju baštama na mestu razgovora i ćaskaju pored Sijeve službene limuzine, a razgovori o američkim tehnološkim ograničenjima i tenzijama oko Tajvana su manje istaknuti.
Kineska retorika nastoji da domaćoj publici prikaže Sija kao ravnog Bajdenu i ističe njegovu želju da stabilizuje veze dok se Kina bori sa odumrlom ekonomijom, kažu analitičari. Takođe šalje signal odobravanja birokratiji i preduzećima za saradnju sa Amerikancima.
„To odražava veoma snažnu želju kineskih lidera da stabilizuju odnose sa SAD i založe za veću saradnju“, rekao je Li Mingđang, naučnik za međunarodne odnose na Rajaratnam školi međunarodnih studija u Singapuru.
„Postoji ova fundamentalna poruka u kineskom narativu da je kineski lider sposoban da upravlja kinesko-američkim odnosima… on je taj koji daje uputstva američkom i američkom rukovodstvu o tome kako da upravljaju bilateralnim vezama.
Kineska domaća propagandna mašina radila je prekovremeno kako bi utrla put za Ksijev stožer, što je takođe bilo očigledno na večeri sa američkim rukovodiocima, kada je obećao da je Kina spremna da bude „partner i prijatelj“ SAD i da ima „dosta prostora za bilateralne saradnja“.
Pošto su zvanične veze i dalje zategnute, kineski državni mediji fokusirali su se na odnose među ljudima i naglašavali potencijal saradnje i važnost samita za azijsko-pacifički region.
„Međunarodna zajednica posmatra sa zaustavljenim dahom, prepoznajući težinu ovog sastanka“, navodi se u uvodniku državne novinske agencije Sinhua. „Kada su odnosi Kine i SAD dobri, region ima koristi; kada su odnosi pokvareni, region pati.
Sinhua je takođe objavila izveštaj od 1.500 reči u kome se podseća na Sijeve prethodne posete SAD.
„Si nikada ne zaboravlja svoje američke prijatelje i veruje da ljudi drže ključ međudržavnih odnosa“, navodi novinska agencija.
U izveštaju se citira Ajovani koji su pomogli u koordinaciji putovanja Si u državu 1985. godine kao mladog zvaničnika, opisujući njegov „osmeh koji nije prestao” i hvaleći njegovu radoznalost. Takođe je opisano kako su Bajden i Si uzorkovali čokolade iz kutije tokom prethodne razmene.
Geri Dvorčak, Ajovan kojeg Si smatra starim prijateljem Kine, rekao je da je Sijeva naklonost Ajovi bila iskrena, ali da je kineski lider takođe koristio svoje veze sa državom za propagandnu vrednost.
„To ga humanizuje i daje mu mogućnost da pokaže vezu sa američkim narodom i zaobiđe američke medije“, rekao je Dvorčak.
„Oni to koriste kada treba da pojačaju njegovu podršku na domaćem ili međunarodnom planu“, rekao je Dvorčak, koji je rekao da misli da su to bili lukavi odnosi s javnošću.
„Deo razloga zašto funkcioniše je zato što su ta osećanja stvarna.
Ali čak i na cenzurisanim kineskim korisnicima društvenih medija našli su načine da daju kritičke komentare na ton zvaničnog komentara.
„Gde su se odnosi poboljšali? Tarife, čipovi, studiranje u inostranstvu, ništa od toga se ne pominje.