Hiljade naučnika koji rade za Kaliforniju započeli su u sredu trodnevni štrajk – prvi odlazak državnog sindikata državnih službenika.
Članovi Kalifornijskog udruženja profesionalnih naučnika marširali su pod oblačnom nebom u Sakramentu u znak protesta zbog nedostatka napretka u pregovorima o ugovoru. Odlazak će se u četvrtak i petak proširiti na Los Anđeles, Oukland i druge gradove.
Sindikat predstavlja oko 5.200 članova koji rade u više od 50 državnih departmana i bave se pitanjima od zagađenja vazduha i kontrole toksičnog otpada do opasnosti od zemljotresa i poljoprivrednih štetočina, navodi se na njegovom veb sajtu.
Članovi su bez ugovora od 2020. uprkos cenjkanju i posredovanju. Članstvo je odbacilo provizorni sporazum ranije ove godine. Još jedna sednica državnog posredovanja planirana je za 28. novembar.
To je prvi put da državni radnici štrajkuju otkako su državni službenici osvojili prava na kolektivno pregovaranje 1977. godine, objavio je Sakramento Bi.
„Niko ne želi da štrajkuje, i niko ne želi da bude prvi“, rekla je za Bee predsednica sindikata Žaklin Tkač. „Ali zaista je inspirativno znati da imamo ljude koji su toliko uzbuđeni zbog naše situacije da su voljni prvi put da štrajkuju i preuzmu taj rizik.
Prošle nedelje, Kalifornijsko odeljenje za ljudske resurse podnelo je žalbu na nepoštenu radnu praksu protiv sindikata u pokušaju da spreči štrajk.
Odeljenje je u sredu saopštilo da je razočarano štrajkom i da država nastavlja da pregovara „u dobroj veri“.
Država će „nastaviti da radi sa CAPS-om na postizanju pravednog sporazuma o nasledniku kao što smo to uradili sa drugim pregovaračkim jedinicama“, rekla je portparolka odeljenja Kamil Trevis u mejlu.
Glavna briga sindikata su veće plate. U njemu se kaže da su državni naučnici plaćeni 40% do 60% manje od „uporedivih pozicija koje imaju isti nivo odgovornosti i rade sličan ili identičan posao“.