Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nagoji identifikovali su ulogu gvožđa u očnoj toksoplazmozi (OT), obliku toksoplazmoze koji uzrokuje slepilo. Otkrili su smanjenu koncentraciju gvožđa u providnom gel delu oka ljudskih pacijenata i akumulaciju gvožđa u retini miševa. Lečenje miševa jedinjenjem koje smanjuje gvožđe bilo je uspešno u smanjenju njihovih simptoma.
Njihovi nalazi pokazuju važnu ulogu gvožđa u bolesti i da njegovo kontrolisanje može dovesti do uspešnog lečenja.
Toksoplazma je parazit koji pogađa otprilike jednu trećinu svetske populacije. OT je jedan od njegovih glavnih simptoma. Četvrtina pacijenata sa OT doživljava gubitak vida na najmanje jednom oku, često do stepena zakonskog slepila. Deo ovoga je zato što je PCR dijagnostički test koji se koristi za dijagnozu bolesti nepouzdan, sa tačnošću od samo 30%.
„Ovo ograničenje otkriva hitnu potrebu za razvojem i primenom pristupačnijih dijagnostičkih i terapijskih pristupa, posebno u zemljama u razvoju gde su medicinski resursi oskudni“, rekao je vodeći istraživač dr Kasuhisa Jamada.
„Pošto još uvek postoje razlike u medicinskim resursima između zemalja u razvoju i razvijenih zemalja, koje utiču na kontrolu zaraznih bolesti, naša grupa je želela da razvije dijagnostički test koji ima veću dijagnostičku stopu i ne zahteva specijalizovanu opremu.
Odgovor na ovaj problem može biti u kontroli nivoa gvožđa. Istraživači su otkrili da pacijenti sa OT imaju smanjenu koncentraciju gvožđa u staklastom telu u poređenju sa pacijentima sa drugim očnim bolestima. Štaviše, kada su pregledali delove uzete iz očiju miševa sa toksoplazmozom, otkrili su povećano unos gvožđa u mrežnjače.
Daljnjim istraživanjem je identifikovana feroptoza, oblik ćelijske smrti povezane sa gvožđem, u pogođenim područjima mrežnjače. Pošto je mrežnjača ključni deo oka koji pretvara svetlost u električne signale od optičkog nerva osobe do mozga, ćelijska smrt može objasniti zašto su neki pacijenti zaslepljeni OT-om.
Ako je gvožđe izazvalo bolest, pitali su se istraživači, da li bi njegovo eliminisanje moglo da inhibira njen razvoj? Da bi bolje razumeli, davali su deferipron, lek koji se vezuje za gvožđe, miševima. Rezultati su bili neočekivani. Tretman ne samo da je smanjio unos gvožđa već je i poboljšao upalu mrežnjače, značajno pomažući kod retinohoroiditisa povezanog sa OT.
Nalazi grupe obećavaju za preventivne i terapeutske tretmane. „U ovoj istrazi, deferipron je davan istovremeno sa infekcijom toksoplazmom kod miševa, što je pokazalo njegovu efikasnost kao profilaktičko sredstvo“, rekao je Iamada.
„Ipak, naši nalazi ukazuju na obećavajući potencijal za deferipron kao terapeutsko sredstvo, jer smo koristili i oralne i intravitrealne injekcije, koje su pokazale značajna poboljšanja u retinohoroiditisu.“
„Naša analiza podataka studije dala je osetljivost i specifičnost preko 80%“, rekao je Iamada. „Ovi nalazi ukazuju na snažan potencijal za merenje gvožđa kao dijagnostičkog alata, posebno kada je bolest napredovala u stadijum sa uočljivim simptomima.“