Intervalni trening visokog intenziteta u vodi, koji se često naziva vodeni HIIT (AHIIT) poboljšava kapacitet vežbanja kod odraslih sa hroničnim stanjima i ima efekat sličan onome kod treninga na kopnu (LBHIIT), sugeriše istraživanje objavljeno u časopisu otvorenog pristupa BMJ Open Sport & Ekercise Medicine .
Istraživači kažu da AHIIT može pružiti bezbednu i vrednu alternativu za ljude sa hroničnim stanjima koji ne mogu da izvode LBHIIT.
HIIT je vrsta intervalne vežbe koja uključuje kratke rafale pokreta visokog intenziteta praćene kratkim periodima oporavka pokreta nižeg intenziteta. Smatra se da pruža više zdravstvenih koristi od vežbanja umerenog intenziteta za ljude sa i bez hroničnih stanja. Povećava aerobni kapacitet i izdržljivost dok je vremenski efikasan, što ga čini atraktivnom opcijom za vežbanje.
Vežbanje u vodi takođe može pomoći da se smanji pritisak na zglobove, omogućavajući ljudima da završe pokrete koje ne mogu da rade na kopnu, ali postoje oprečni dokazi o njegovim fiziološkim prednostima.
Da bi istražili efekat AHIIT-a, istraživači su analizirali 18 studija koje su upoređivale kako AHIIT poboljšava kapacitet vežbanja učesnika (mereno potrošnjom kiseonika, testovima hodanja i testovima fizičke spremnosti) sa LBHIIT-om, vežbanjem umerenog intenziteta u vodi (AMICT) i ne- vežbanje kontrolne grupe.
Ispitivanja su bila različitog kvaliteta, ali istraživači su mogli da procene sigurnost dokaza koristeći priznati GRADE sistem.
Uključeno je oko 868 učesnika (74% žena) i imali su niz stanja uključujući bolove u leđima, artritis, hroničnu bolest pluća (HOBP), dijabetes tipa 2 i multiplu sklerozu. Neki učesnici su imali više od jednog hroničnog stanja.
Razlike između grupa su izražene kao standardizovane srednje razlike (SMD). Generalno, SMD od 0,2–0,5 ukazuje na mali efekat, 0,5–0,8 na umeren efekat, a 0,8 ili više na veliki efekat.
Rezultati pokazuju da je AHIIT umereno poboljšao kapacitet vežbanja učesnika u poređenju sa bez vežbanja (SMD 0,78) i imao je mali povoljan efekat u poređenju sa AMICT (SMD 0,45), ali nije primećena razlika u kapacitetu vežbanja za AHIIT u poređenju sa LBHIIT.
Bilo je manje neželjenih događaja prijavljenih u AHIIT nego kod LBHIIT, a stope pridržavanja za AHIIT su se kretale od 84% do 100%.
Ovo je opservaciona studija, a istraživači priznaju da neka ispitivanja nisu uključivala slepog procenjivača, što je možda uticalo na rezultate, a nijedna studija nije razmatrala dugoročna poboljšanja kapaciteta vežbanja ili kvaliteta života.
Međutim, detaljna strategija pretrage i uključivanje nekoliko hroničnih stanja, neželjenih događaja i pridržavanja omogućili su veću dubinu razumevanja AHIIT-a u različitim populacijama.
„Ključni nalaz ove meta-analize ukazuje na to da AHIIT može biti jednako koristan kao i LBHIIT, što ljudima sa hroničnim stanjima daje drugi izbor za efikasan HIIT ili potencijalno uspešnije okruženje za početak i nastavak treninga visokog intenziteta“, kažu istraživači. , dodajući da prirodna podrška i uzgon vode „mogu olakšati ovu efikasnost“.
Oni sugerišu da bi buduća istraživanja trebalo da ispitaju vezu između kapaciteta za vežbanje i ključnih ishoda vezanih za pacijente, prepreka za HIIT i tekuće nezavisne posvećenosti vežbanju.