Istraživanje koje je vodilo Odeljenje za patologiju Univerziteta Stanford, Kalifornija, otkrilo je da ćelijska terapija himernim antigenskim receptorom T (CAR T) može potencijalno dovesti do reaktivacije humanog herpesvirusa 6 (HHV-6) od strane CAR T ćelija kod pacijenata.
U radu pod naslovom „Latentni humani herpesvirus 6 se reaktivira u CAR T ćelijama“, objavljenom u Nature, tim je prikupio prethodne podatke u vezi sa studijama CAR T terapije da bi istražio in vivo reaktivaciju HHV-6 od strane CAR T ćelija kod pacijenata koji primaju CAR T. ćelijska terapija . Studija je pokušala da okarakteriše fenomen reaktivacije HHV-6, posebno u kontekstu lečenja CAR T ćelija za B ćelijski limfom ili leukemiju.
Sprovedena je ponovna analiza skupova podataka scRNA-sek iz tri grupe pacijenata koji su primali autologne proizvode CAR T ćelija. Dok u proizvodima pre infuzije nisu otkriveni virusni transkripti HHV-6, u uzorcima nakon infuzije primećeno je značajno povećanje ćelija HHV-6+.
Studija je identifikovala 28 ćelija koje eksprimiraju HHV-6B transkripte u uzorcima nakon infuzije, sa 13 sličnih retkim „super-ekspresorskim“ ćelijama među alogenim CAR T ćelijama istraživačkog nivoa. Detaljna analiza vremenskog toka dva pacijenta sa super-ekspresorima otkrila je prisustvo HHV-6+ ćelija nedeljno tokom lečenja, što se poklapa sa kliničkim simptomima sindroma neurotoksičnosti povezane sa imunološkim efektorima. Simptomi, kao što su delirijum i neurokognitivni pad, usklađeni su sa prisustvom virusa HHV-6 u krvi, iako to možda nije uzročno za sve pacijente.
Ovi nalazi ukazuju na vezu između aktivacije T ćelija, proliferacije i trajanja kulture sa reaktivacijom HHV-6, naglašavajući potrebu za daljim razmatranjem u razvoju i praćenju terapija CAR T ćelija.
Studija je takođe otkrila incidente reaktivacije HHV-6B u standardnim kulturama CD4 + T ćelija, potvrđujući potencijalnu povezanost između proizvoda ćelijske terapije i litičke infekcije HHV-6 koja je prijavljena u kliničkim ispitivanjima CAR T.
Humani herpesvirus 6B se skoro univerzalno dobija (otprilike 70%) do treće godine i izaziva uobičajenu dečju bolest koja se zove ekanthema subitum ili roseola infantum. U odrasloj dobi, otprilike 95% ljudi susrelo se sa virusom. Virus je prisutan u više tipova ćelija i tkiva tokom primarne infekcije, a virusna DNK nastavlja da preživljava nakon infekcije u mononuklearnim ćelijama periferne krvi.
Autori naglašavaju korisnost sveobuhvatnih genomičkih analiza u impliciranju proizvoda ćelijske terapije kao potencijalnih izvora koji doprinose virusnim infekcijama. Korelacija između reaktivacije HHV-6 i tretmana CAR T povećava mogućnost drugih latentnih virusnih reaktivacija kroz različite ćelijske terapije i sugeriše da je potrebno više istraživanja.