Alchajmerova bolest je progresivni neurološki poremećaj koji uzrokuje gubitak pamćenja i drugi kognitivni pad usled degeneracije moždanih ćelija. To je najčešći uzrok demencije—klinički sindrom koji karakteriše skup simptoma koji utiču na kognitivne sposobnosti, pamćenje, razmišljanje. Sama demencija nije specifična bolest.
Procenjuje se da više od 55 miliona ljudi širom sveta živi sa Alchajmerovom bolešću i drugim oblicima demencije. I taj broj nastavlja da raste.
Dr Ronald Petersen, direktor Centra za istraživanje Alchajmerove bolesti klinike Mejo, kaže da se Alchajmerova bolest, kao i mnoga druga stanja, može preneti kroz porodice. „U pogledu porodičnih osobina, Alchajmerova bolest ima dva glavna tipa. Postoji jedan oblik koji se zaista nasleđuje na način koji se zove autozomno dominantan način“, kaže dr Petersen.
Kod ovog tipa, svako dete roditelja sa Alchajmerom ima 50% šanse da nasledi mutirani gen koji dovodi do ranog početka Alchajmerove bolesti, ali to je samo 1% svih Alchajmerovih bolesti.
„Ogromna većina, međutim, još uvek ima neki nasledni uticaj. Kao i mnoge druge bolesti, Alchajmerova bolest može da se javi u porodicama. Ako imate rođake u prvom stepenu sa Alchajmerovom bolešću, vaš rizik može biti tri ili četiri puta veći u odnosu na opštu populaciju“, Dr Petersen kaže.
Iako se rizik povećava, to ne znači da ćete razviti bolest.
Dr Petersen kaže da ostane uključen u intelektualne aktivnosti, kao što su čitanje i igranje šaha. Budite društveno aktivni.
„Nemojte se povlačiti. Ne izbegavajte izlaske. Ostanite uključeni“, kaže on.
Pratite zdravu ishranu, dovoljno se odmarajte i pronađite načine da smanjite stres.
„Kombinacija svih ovih faktora može poboljšati kvalitet vašeg života, a možda i odložiti bilo kakvo kognitivno oštećenje“, kaže dr Petersen.