Kako planeta bude sve toplija, životinjske i biljne vrste širom sveta biće suočene sa novim, potencijalno nepredvidivim uslovima života, koji bi mogli da promene ekosisteme na neviđene načine.
Nova studija istraživača sa Univerziteta McGill, u saradnji sa istraživačima u Španiji, Meksiku, Portugalu, Danskoj, Australiji, Južnoj Africi i drugim univerzitetima u Kanadi, istražuje važnost temperature u određivanju gde se trenutno nalaze životinjske vrste kako bi bolje razumeli kako zagrevanje klime može uticati na to gde bi mogli da žive u budućnosti.
Da bi saznali, istraživači su testirali ulogu temperature kao faktora koji bi mogao da ograniči opseg potencijalnog staništa vrste. Uporedili su temperature i područja u kojima trenutno živi 460 hladnokrvnih životinjskih vrsta sa temperaturama i područjima u kojima bi mogle da žive na osnovu njihove tolerancije na temperature.
Otkrili su da, za razliku od vrsta koje žive u okeanu, kopnene životinje poput gmizavaca, vodozemaca i insekata imaju opsege staništa na koje temperatura manje direktno utiče. Što je neka vrsta na višoj geografskoj širini, to je manja njena sklonost da živi u oblastima blizu ekvatora sa temperaturama koje bi mogle da tolerišu, kažu istraživači. To znači da bi, umesto tolerancije na temperaturu, negativne interakcije sa drugim vrstama – kao sa konkurentima ili parazitima – mogle biti ono što ove vrste drži dalje od ovog potencijalnog staništa.
„Nije bilo iznenađujuće otkriti da temperatura ne ograničava uvek raspon vrsta, ali ono što je bilo iznenađujuće je da smo, uprkos složenosti, pronašli opšte obrasce u ulozi koju temperatura igra među vrstama“, rekao je vodeći autor studije objavljene u Ekologija prirode i evolucija i dr. student na Odseku za biologiju, Nikki A. Moore.
„Ovo istraživanje nam pomaže da razumemo opšte obrasce u tome koliko bi distribucija različitih hladnokrvnih životinjskih vrsta mogla biti osetljiva na promene temperature, što će nam pomoći da predvidimo kako će se globalna distribucija vrsta promeniti zbog klimatskih promena.“
Obrazac koji su pronašli Mur i njegove kolege pomaže u razrešenju dve suprotstavljene hipoteze o raspodeli života na zemlji.
„Dok se dugo smatralo da su rasponi vrsta manje ograničeni temperaturom i više ograničeni interakcijama vrsta u tropima, novi rad pokazuje da su vrste na višim geografskim širinama sve više isključene iz svojih potencijalnih raspona u tropima, podržavajući ideju o kompromis između širokih toplotnih tolerancija i performansi u tropima“, rekao je Mur.
Dok ovi rezultati pružaju uvid u osetljivost vrsta u različitim oblastima i širom geografskih širina na klimatske promene, sledeći korak za ovo istraživanje je testiranje ovih predviđanja koristeći stvarna zapažanja promene raspona vrsta, kažu istraživači.
Istraživači kažu da predviđanje i testiranje načina na koji distribucije vrsta reaguju na temperaturu zahtevaju dobra zapažanja o tome gde vrste žive. Svako može da se uključi u doprinos našem znanju o distribuciji vrsta kroz nauku građana, koristeći aplikacije kao što je iNaturalist.