Ferari iz 1962. prodat na aukciji za 51,7 miliona dolara u Njujorku

Ferari iz 1962. prodat na aukciji za 51,7 miliona dolara u Njujorku

Sportski automobil Ferari 250 GTO iz 1962. prodat je u ponedeljak u Njujorku za 51,7 miliona dolara, što ga čini drugim najskupljim automobilom ikada prodatim na aukciji, saopštio je Sotbi (eng. Sotheby’s).

Jarkocrveni roudster je bio vlasništvo američkog kolekcionara poslednjih 38 godina, a njegovu aukcijsku cenu nadmašio je samo Mercedes 300 SLR Ulenhaut kupe koji je 2022. koštao 135 miliona evra, saopštila je aukcijska kuća. To bi bilo 144 miliona dolara po današnjem kursu.

250 GTO je pušten u prodaju u ponedeljak uveče nakon nekoliko minuta nadmetanja u aukcijskoj sali, ali po ceni nižoj od više od 60 miliona dolara koje je očekivao RM Sotbi, podružnica aukcijske kuće za luksuzne automobile.

Sotbi nije identifikovao pobedničkog ponuđača.

Iz 1962. godine, legendarni sportski automobil Scuderia — šasija 3765, četvorolitarski motor koji razvija 390 konjskih snaga — završio je drugi u trci od 1.000 kilometara (620 milja) na nemačkom stazi Nirburgring, kao i na legendarnim 24 sata Le Mans, gde je tim morao da se povuče zbog kvara motora, navodi RM Sotbi.

Posle nekoliko godina takmičenja na italijanskom kopnu i na Siciliji, automobil je prodan i izvezen u SAD krajem 1960-ih.

Restauriran i modifikovan, 250 GTO je nekoliko puta promenio američke vlasnike pre nego što je 1985. godine završio u rukama „posvećenog kolekcionara“ iz Ohaja, koji ga je prodao u ponedeljak.

„Ovaj zadivljujući GTO nudi svom sledećem čuvaru dalje uživanje u obilasku i starinskim trkama, ili izlaganje na glavnim concours d’elegance i markue skupovima širom sveta“, saopštio je Sotbi.

Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupe koji je 2022. zaradio 135 miliona evra bio je jedan od samo dva primera sportskog automobila. Prodat je na poverljivoj aukciji u muzeju nemačkog proizvođača u Štutgartu i bio je najskuplji automobil ikada prodat širom sveta, bilo na aukciji ili privatno, rekao je portparol RM Sotbija za AFP.

Ove nedelje, njujorške aukcijske kuće Sotbi i Kristi završavaju svoju jesenju sezonu rasprodaje umetničkih dela, na koje nisu uticala teška vremena i koje su od 7. novembra zaradile stotine miliona dolara.

Kristis (eng. Christie’s), koji je u četvrtak prodao „Le bassin auk nimpheas“ („Lokvanj“) Kloda Monea za 74 miliona dolara i tri slike Pola Sezana za 53 miliona dolara, do ponedeljka je prijavio ukupno 864 miliona dolara.

Konkurent Sotbi, koji zatvara prodaju u Njujorku u četvrtak, prodao je u sredu „Femme a la montre“ („Žena sa satom“) Pabla Pikasa za 139 miliona dolara, što je drugi najveći iznos ikada postignut za španskog majstora, koji je preminuo 50. pre mnogo godina.

Sotbi je pratio tu prodaju u ponedeljak sa Cezanne-om—„Peupliers au bord de l’Epte, temps couvert“ („Topole na obalama Epte, oblačno“)—azijskom kolekcionaru za 30,7 miliona dolara.

Mone iz 1892, „Le Moulin de Limetz” („Mlin u Limecu), u istoj američkoj porodici već 130 godina, prodat je za 25,6 miliona dolara.

I konačno, američki slikar Mark Rotko oborio je svoj rekord za radove na papiru: „Bez naslova” je u sobi kupio anonimni ponuđač za 23,8 miliona dolara.

Tržište je vođeno Kinom i Azijom i ne pokazuje znake usporavanja, navodi Sotbi, uprkos napetom međunarodnom kontekstu.

„Šta god da se desi na finansijskim tržištima, automobil ovog kalibra je kolekcionarski predmet, prilika koja se pruža jednom u životu“, rekao je za AFP Majkl Kajmano iz RM Sotbija pre prodaje automobila, upoređujući Ferari sa umetničkim delom koje „može se dodirnuti, osetiti i čuti“.

Istražite dalje