Red je rumunski pilot borbenog aviona sa stotinama sati letenja i bezbrojnim misijama vazdušne policije u sada penzionisanoj floti aviona MIG21 LanceR u državi NATO koji će leteti avionima Lockheed Martin F-16 već od decembar, piše Rojters.
U ponedeljak su on i još šest rumunskih pilota postali prvi polaznici obuke u regionalnom centru za obuku F-16 koji podržava NATO vojni savez i koji će takođe biti dostupan svim saveznicima i partnerima, uključujući Ukrajinu tokom njenog rata sa Rusijom.
„Malo sam nervozan, ali očekujem da će nervi biti konstruktivni“, rekao je 32-godišnji pilot, koji je identifikovao samo svoj pilotski pozivni znak Red, o prelasku na letenje F-16.
„Na kraju krajeva, to je borbeni avion, a mi smo leteli borbenim avionima.
Rumunija deli granicu od 650 km sa Ukrajinom i videla je da se sukob približava njenim granicama pošto je Moskva u više navrata napadala ukrajinske luke preko reke Dunav.
Prošle godine se složila da kupi 32 polovna borbena aviona F-16 (koje proizvodi kompanija Lockheed Martin Corp) od Norveške, kako bi se dodala na 17 kupljenih od Portugala od 2016. godine.
Takođe planira da potroši 6,5 milijardi dolara za kupovinu 32 borbena aviona najnovije generacije F-35 posle 2030. godine.
Evropski centar za obuku F-16 (EFTC) nalazi se u rumunskoj vojnoj vazduhoplovnoj bazi u blizini grada Fetesti na jugoistoku zemlje i koristi avione F-16 koje je obezbedila Holandija uz podršku za obuku kompanije Lockheed Martin i njenih izvođača.
Centar bi mogao da počne da obučava ukrajinske pilote već sledeće godine, rekao je holandski pukovnik Olivije Bok.
„Namera je da se obuče i ukrajinski piloti“, rekao je Bok, dodajući da rok tek treba da bude dogovoren sa rumunskim zvaničnicima, „ali bih rekao početkom sledeće godine“.
U avgustu su Sjedinjene Države odobrile slanje borbenih aviona F-16 u Ukrajinu iz Danske i Holandije radi odbrane od ruskih osvajača čim se završi obuka pilota. Ukrajina je aktivno tražila borbene avione američke proizvodnje F-16 kako bi joj pomogla da se suprotstavi ruskoj vazdušnoj nadmoći.
„Stvarno vidim potrebu da nabave F-16“, rekao je Bok.
Dok su neki ukrajinski piloti već bili na obuci u Danskoj i SAD, Bok je rekao da je Rumunija „bliža kući i manje-više ista scena“.
Na pitanje kada će Holandija poslati F-16 u Ukrajinu, holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren, koja je bila prisutna na lansiranju čvorišta, rekla je da to zavisi od priprema na ukrajinskoj strani.
„Oni moraju da imaju obučene pilote, moraju da imaju osoblje za održavanje, moraju da imaju infrastrukturu, a mi takođe moramo da koordiniramo sa našim partnerom i sa SAD jer je to američka sposobnost.“