Žene sa visokim krvnim pritiskom tokom trudnoće imale su dugoročne koristi za krvni pritisak i srce ako je njihov krvni pritisak pažljivo kontrolisan prvih nekoliko nedelja nakon rođenja bebe, prema najnovijim naučnim saznanjima predstavljenim danas na naučnim sesijama Američkog udruženja za srce 2023. Sastanak, održan od 11. do 13. novembra u Filadelfiji, predstavlja vrhunsku globalnu razmenu najnovijih naučnih dostignuća, istraživanja i ažuriranja kliničke prakse zasnovane na dokazima u kardiovaskularnoj nauci. Ceo rukopis je istovremeno objavljen 11. novembra u JAMA-i.
„Srce prolazi kroz značajne promene tokom svake trudnoće da bi se izborilo sa povećanim cirkulatornim zahtevima bebe koja raste, a ove promene su mnogo dublje tokom trudnoće sa hipertenzijom, zbog povećanog stresa tokom trudnoće“, rekao je vodeći autor studije Pol Lison, M.B., B.Chir., Ph.D., profesor kardiovaskularne medicine na Univerzitetu Oksford u Ujedinjenom Kraljevstvu.
„Žene koje su imale nekontrolisani visok krvni pritisak tokom trudnoće su u značajno većem riziku od komplikacija sa srcem na duži rok. Jedna trećina ponovo razvije hipertenziju u roku od 10 godina trudnoće, a rizik od ranog srčanog i moždanog udara se udvostručuje.“
U ovom prospektivnom, randomizovanom ispitivanju sprovedenom u Velikoj Britaniji, istraživači su istraživali efekte poboljšanja kontrole krvnog pritiska odmah nakon trudnoće na dugoročne nivoe krvnog pritiska.
Ova studija je obuhvatila 220 novopečenih majki koje su imale visok krvni pritisak tokom trudnoće i koje su i dalje trebale lekove za visok krvni pritisak nakon porođaja.
Polovina učesnika nasumično je raspoređena u grupu koja je dobila bežični monitor krvnog pritiska i zamoljena da pošalju dnevna očitavanja krvnog pritiska putem telefonske aplikacije doktorima studije. Telefon i aplikacija su povezani sa meračem krvnog pritiska preko Bluetooth-a, a mere krvnog pritiska su automatski učitane u aplikaciju i automatski deljene sa doktorima studije. Aplikacija je poslala automatizovane upite učesnicima na osnovu njihovih nivoa krvnog pritiska – da ili ponove očitavanje ili, ako je očitavanje bilo u opsegu koji zahteva promene u njihovim lekovima za krvni pritisak, savetovala ih je da kontaktiraju svog lekara u ispitivanju. Lekari su zatim savetovali učesnike putem telefona ili video poziva o tome kako da prilagode svoje lekove kako bi bili sigurni da im krvni pritisak ostane ispod 140/90 mm Hg.
Preostala polovina učesnika dobila je uobičajenu postporođajnu negu, koja u Velikoj Britaniji uključuje posetu porodičnom lekaru ili babici 5-10 dana nakon porođaja, a druga 6-8 nedelja nakon porođaja.
„Ispitivanje sugeriše da bi tajming ovog drugog termina mogao propustiti kritični period za ranu optimizaciju krvnog pritiska“, rekao je Leeson. „Iako ova poseta uključuje pregled krvnog pritiska i učesnici će verovatno uzimati lekove za krvni pritisak sve dok se njihov krvni pritisak ne vrati u normalan opseg, njihov krvni pritisak neće biti tako pažljivo praćen i lekovi neće biti tako strogo podešeni kao u interventna grupa suđenja“.
„Bili smo iznenađeni veličinom i konzistentnošću smanjenja krvnog pritiska kod žena koje su primile intervenciju. Prednosti su počele da se pojavljuju u prvih nedelju ili dve nakon trudnoće, a efekat na krvni pritisak je opstao nakon što je lek prestao“, rekao je Leeson.
„Smanjenje krvnog pritiska za 5–10 mm Hg obično je povezano sa smanjenjem dugotrajnog kardiovaskularnog rizika za 20%,“ dodao je on. „Ako se smanjenje krvnog pritiska koje smo primetili nakon devet meseci održi dugoročno, to bi moglo usporiti napredovanje do potrebe za lečenjem hipertenzije u proseku do jedne decenije.“
Približno 90% učesnika se složilo da im istraživači obave magnetnu rezonancu i ehokardiografiju devet meseci nakon porođaja. Žene koje su imale strožu kontrolu krvnog pritiska nakon porođaja pokazale su jasna poboljšanja u strukturi i funkciji srca u poređenju sa ženama koje su imale uobičajenu negu.
Ograničenja studije su uključivala da je studija sprovedena u jednom istraživačkom centru, što znači da će intervencija možda morati da se modifikuje pre nego što se ponovi u više centara, i da je istraživački tim koji je sproveo studijsku intervenciju znao ko ima uređaje za samokontrolu, što može rezultati pristrasnosti. Da bi prevazišli ovaj potencijal za pristrasnost, istraživači su obezbedili da merenje krvnog pritiska digitalno prikupljaju 24-časovne mašine za krvni pritisak učesnika, koje su preuzele merenja i dodale ih u bazu podataka istraživanja. Ova metoda je bila nezavisna od studijskog tima i majki, a oni koji su sproveli analizu bili su zaslepljeni kako su dodeljeni kućni uređaji za praćenje krvnog pritiska, rekao je Leeson.
Budući rad će uključivati repliciranje studije u rasno i etnički raznovrsnijim populacijama pacijenata u Velikoj Britaniji, identifikujući optimalan način za pružanje nege nakon trudnoće i istraživanje potencijalnih mehanizama remodeliranja srca koji mogu biti osnova dugoročnog snižavanja krvnog pritiska, rekao je Leeson .
Smernica ACC/AHA iz 2017. za prevenciju, otkrivanje, procenu i upravljanje visokim krvnim pritiskom kod odraslih klasifikuje hipertenziju u stadijumu 1 kao da ima gornju i donju kliničku brojku veću ili jednaku 130/80 mm Hg, a hipertenziju u stadijumu 2 kao da ima gornji i donji broj. i donji brojevi veći ili jednaki 140/90 mm Hg.