Nova otkrića Odeljenja za zdravlje i ljudske performanse Univerziteta u Hjustonu otkrivaju značajnu povezanost između manjeg broja pozitivnih iskustava iz detinjstva i veće prevalencije karakteristika poremećaja prejedanja, kao i nižih rezultata za intuitivno jedenje.
Prejedanje, koje uključuje konzumiranje značajne količine hrane u kratkom vremenskom okviru i gubitak kontrole, povezano je sa štetnim zdravstvenim efektima povezanim sa težinom i izazovima u mentalnom blagostanju. Intuitivna ishrana, koja uključuje slušanje telesnih signala gladi i poverenje im da vode odluke o tome šta, kada i koliko da jedete, kao i kada prestati da jedete, povezana je sa boljim fizičkim i mentalnim zdravljem i blagostanjem.
„Iako iskustva iz detinjstva obuhvataju i pozitivna i negativna iskustva, većina studija se prvenstveno fokusirala na štetna iskustva iz detinjstva, što je rezultiralo manje poznatim pozitivnim iskustvima iz detinjstva u vezi sa ponašanjem u ishrani“, izveštava u časopisu HHP docent Cinthia I. Ioon. Apetit .
„Dok se većina istraživanja o pozitivnim iskustvima iz detinjstva koncentrisala na njihove veze sa mentalnim zdravljem, mi proširujemo postojeću bazu znanja ispitivanjem njihove povezanosti sa karakteristikama poremećaja prejedanja i intuitivnog hranjenja.
Ioon je prikupio podatke od 828 studenata u Teksasu kako bi ispitao njihova pozitivna iskustva iz detinjstva, uključujući pozitivne interakcije sa roditeljima i starateljima, osećanja sigurnosti u odnosima i unutrašnje sigurnosti, uživanje u prijatnom i predvidljivom kvalitetu života i podršku iz izvora van porodice.
„Naša studija je otkrila značajnu povezanost između manjeg broja pozitivnih iskustava iz detinjstva i veće prevalencije karakteristika poremećaja prejedanja, kao i nižih rezultata za intuitivno ishranu“, rekao je Ioon.
„Konkretno, kada uporedimo studente koji su prijavili da imaju 9-10 pozitivnih iskustava iz detinjstva sa onima sa 0-4 pozitivna iskustva iz detinjstva, ova druga grupa je imala 37% do 92% veću prevalenciju poremećaja ponašanja u ishrani sa preteranim jedenjem i imala je 3,89 poena niži rezultat. o intuitivnoj ishrani, naglašavajući važnost promovisanja pozitivnih iskustava iz detinjstva“.
Naročito, među deset ispitanih pozitivnih iskustava iz detinjstva, intrapersonalna pozitivna iskustva iz detinjstva (npr. osećanje prijatnosti sa samim sobom) pojavila su se kao faktor koji je dosledno povezan sa manjom prevalencijom karakteristika poremećaja prejedanja i većim rezultatom intuitivne ishrane među studentima.
„Ovi nalazi impliciraju važnost ranih intervencija i potrebu da se podstiču okruženje za promovisanje zdravijeg blagostanja“, rekao je Craig Johnston, vanredni profesor i šef odeljenja, HHP. „Postizanje sveobuhvatnog razumevanja ovih zamršenih odnosa ima potencijal da rasvetli precizne mehanizme kroz koje iskustva iz detinjstva oblikuju ponašanja u ishrani.“