Najnovije istraživanje sprovedeno u SAD pruža uvid u neverovatnu složenost našeg čula mirisa, otkrivajući da naše dve nozdrve funkcionišu nezavisno i imaju svoje zasebno čulo mirisa. Studija, koja se oslanja na prethodna istraživanja na životinjama, nagoveštava da mozak može obraditi informacije iz svake nozdrve pojedinačno i sintetisati ih u jedinstven doživljaj mirisa.
Istraživači sa Univerziteta u Pensilvaniji, Neurološkog instituta Barou i Državnog univerziteta u Ohaju sproveli su eksperiment sa 10 pacijenata sa epilepsijom koji su već imali elektrode ugrađene u mozak. Pacijentima su predstavljena tri različita mirisa i kontrolna supstanca, a zatim su praćeni reakcije mozga putem elektroda.
Zapažanja su otkrila iznenađujuću nezavisnost u obradi mirisa iz obe nozdrve. Čak i kada je isti miris prisutan u oba nosa, mozak je pokazao sličnu, ali ne identičnu reakciju, ukazujući na nezavisnost senzacija. Mirisanje kroz obe nozdrve istovremeno izazvalo je dva različita talasa moždane aktivnosti, sugerirajući da nozdrve nisu uvek u potpunom skladu.
Rezultati ukazuju da su dve nozdrve efikasnije od jedne kada je u pitanju prepoznavanje mirisa i brza identifikacija. Ovo otkriće ima potencijalne implikacije ne samo za razumevanje čula mirisa već i za opšte razumevanje kako mozak integrira informacije iz različitih čula.
Naučnici planiraju dalja istraživanja kako bi otkrili da li ljudi, poput pacova, mogu „mirisati stereo“ koristeći obe nozdrve za identifikaciju porekla mirisa. Ove studije mogu pružiti dublji uvid u način obrade informacija o mirisima u ljudskom mozgu i otvoriti nove perspektive u istraživanju čula.