Konzumacija kanabisa preovlađuje među trudnicama u Severnoj Americi, posebno onima između 18 i 24 godine, pokazalo je prethodno istraživanje. Oni navode da ga koriste iz različitih razloga, uključujući ublažavanje mučnine, bolova u telu i anksioznosti u vezi sa trudnoćom.
Dok postojeći klinički podaci ukazuju na negativne efekte kao što su ograničenje rasta fetusa i abnormalni nivoi šećera u krvi kod dece rođene od majki koje su koristile kanabis, uticaj nepsihoaktivnog jedinjenja kanabisa, kanabidiola (poznatog kao CBD), na metaboličke ishode potomstvo ostaje manje razumljivo.
Nova studija o životinjskim modelima, koju je vodio dr. Kandidat Sebastijan R. Vanin, pod nadzorom zapadnog profesora Danijela B. Hardija, pokazao je da je čak i umereno izlaganje CBD-u tokom trudnoće povezano sa netolerancijom na glukozu nakon rođenja, posebno kod muških potomaka.
„Ovo je kritičan nalaz, imajući u vidu da se CBD, za razliku od psihoaktivnog jedinjenja kanabisa, tetrahidrokanabinola ili THC-a, široko plasira na tržište i da ga mnogi smatraju sigurnijom opcijom“, rekao je Hardi, vanredni profesor na odeljenjima za akušerstvo, ginekologiju i fiziologiju. i farmakologiju na Medicinskom i stomatološkom fakultetu Schulich.
Iako je THC ono što dovodi do „visokog“ efekta koji doživljavaju korisnici kanabisa, CBD je primarno nepsihoaktivno jedinjenje u kanabisu i takođe se medicinski koristi za lečenje određenih oblika epilepsije, šizofrenije i depresije.
„Naša studija pokazuje da izlaganje samo CBD-u tokom trudnoće može biti štetno za metaboličko zdravlje potomaka kasnije u životu, što dovodi do netolerancije na glukozu. Ovo je glavni faktor rizika za dijabetes“, rekao je Hardi, koji je takođe naučnik u odsek za zdravlje majki, fetusa i novorođenčadi u Institutu za istraživanje zdravlja dece.
Studija, objavljena u Journal of Endocrinologi, pokazuje da, iako izloženost CBD-u nije dovela do štetnih ishoda kod majke ili novorođenčeta u modelu glodara, do tri meseca starosti muški potomci izloženi CBD-u tokom gestacije pokazali su netoleranciju na glukozu.
Prethodna studija iz laboratorije Hardi pokazala je da je prenatalno izlaganje THC-u, glavnoj psihoaktivnoj komponenti kanabisa, na modelu pacova dovelo do netolerancije na glukozu i insulinske rezistencije kod ženskih potomaka.
„Sa najnovijom studijom, sada znamo da gestacijsko izlaganje bilo kanabinoidu — THC-u i CBD-u — može dovesti do netolerancije na glukozu kod potomstva. Međutim, izloženost THC-u utiče na toleranciju glukoze ženskog potomstva, dok izloženost CBD-u utiče na muško potomstvo“, rekao je Vanin.
Muški potomci koji su bili izloženi CBD-u pokazali su promene u svojim genima koji kontrolišu telesne satove, posebno sat cirkadijanskog ritma. Ovo može negativno uticati na to kako naša tela regulišu šećer ili glukozu. Muškarci su takođe pokazali promene u tome kako se njihova jetra razvija i funkcioniše, što sugeriše da izlaganje CBD-u dok su u materici može štetiti razvoju i zdravlju jetre tokom života.
„Nakon legalizacije kanabisa u Kanadi i naknadnog povećanja njegove upotrebe, mnogo je fokus na tome kako kanabis utiče na mozak, posebno na mozak u razvoju. Takođe smo zainteresovani da proučimo kako izloženost kanabisu tokom trudnoće utiče na razvoj drugih metaboličkih organa. uključujući pankreas, jetru i srce“, rekao je Hardi.
Laboratorija Hardi proučava kako poremećeni razvoj fetusa može predisponirati potomstvo na metaboličke deficite u odraslom dobu.
„Prenatalna izloženost kanabisu može se desiti i preko očeva, tako da smo trenutno zainteresovani da proučimo kako to utiče i na rast i razvoj fetusa.“