U nedavno objavljenom istraživanju, docent za hemijsko i biološko inženjerstvo sa Univerziteta Kolorado Boulder, Ankur Gupta, i njegov student Ben Alesio, predstavili su potencijalni mehanizam koji objašnjava formiranje karakterističnih boja na životinjskoj koži. Ovi uzorci, kao što su zebraste pruge i boje otrovnih žaba, imaju različite biološke funkcije, uključujući regulaciju temperature, kamuflažu i signale upozorenja.
Istraživački tim istraživao je kako difuzioforeza, proces u kojem se čestice kreću pod uticajem razlika u koncentraciji supstanci, može uticati na formiranje ovih karakterističnih boja. Inspirisan radom matematičara Alana Turinga, koji je prvi razmatrao pitanje formiranja boja u prisustvu difuzije, istraživači su sproveli kompjuterske simulacije kako bi bolje razumeli ovaj proces.
Simulacije su pokazale da difuzioforeza može značajno poboljšati prepoznatljivost Tjuringovih obrazaca, čime se oponaša oštre granice između različitih boja, što nije bilo moguće postići samo difuzijom. Ova otkrića pružaju novi uvid u mehanizme formiranja uzoraka boja na životinjskoj koži i mogu imati potencijalnu primenu u medicinskoj dijagnostici i razvoju sintetičkih materijala.
Gupta ističe da razumevanje ovih prirodnih procesa može pomoći u razvoju veštačkih materijala, kao i u kreiranju membranskih filtera za vodu i jeftinih alata za razvoj lekova. Ovi rezultati takođe naglašavaju ulogu difuzioforeze u biološkim procesima, pružajući nove perspektive za proučavanje razvoja embriona i formiranja tumora.