Akademik Nenad Kostić i Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka ocenili su da hapšenja funkcionera i pretresi u Portugalu pokazuju da ova zemlja ima institucije koje rade svoj posao, kao i da naši državni organi treba da se ugledaju na njih.
Nenad Kostić je govoreći o hapšenju državnih funkcionera u Portugalu zbog afere sa litijumom rekao da je razlika između Srbije i Portugala u tome što Portugalci „imaju građansku svest“.
„Ta mala zemlja je imala fašistički režim sedamdesetih godina. Već osamdesetih su otkrili demokratski instinkt kod sebe i ja sam se prilikom poseta iznenadio koliko je taj narod samosvojan i samouveren. Zbacili su nasleđe dikatature i ograničenja, i devedesetih godina su postali vrlo agilno društvo“, rekao je Kostić.
Jovanović Ćuta je dodao da je Portugal država „u kojoj rade institucije“.
„Možete li da zamislite da ovde policija uhapsi Anu Brnabić sa celom svitom? Zbog korupcije, zbog litijuma“, upitao je on.
Procenio je da bi u slučaju rada institucija u Srbiji, „mnogima na Dedinju zakucala policija na vrata i pohapsila bi ih“.
Uveren je da tako nešto može da se desi i u našoj zemlji, ali nakon smene ove vlasti i nakon početka rada institucija – policije, i sudstva.
„Vrlo jasno mogu da vidim tu sliku posle 17. decembra. Ovde je vreme da konačno neko robija zbog krivičnih dela, zbog pljačke, a sve po zakonima ove zemlje“, istakao je Jovanović.
Podsetimo, jedna od glavnih vesti juče bila je da su skandiranjem „Rio Tinto marš iz Srbije“, predstavnici Saveza ekoloških ogranizacija Srbije prekinuli su panel o rudnim i mineralnim resursima Srbije u hotelu “Metropol“. Na panelu su učestvovali predstavnici stranih kompanija i ambasada. Aktivisti su bili revoltiraniu činjenicom da im nije bilo omogućeno prisustvo panelu jer su želeli da se čuje i njihov glas u vezi sa otvaranjem novih rudnika u Srbiji.
Govoreći o jučerašnjem incidentu , Kostić je naveo da je to „bila njegova dužnost“, kao i da bi rudnik litijuma u Podrinju nepovratno i katastrofalno zagadio vodu tlo i vazduh.
„Juče sam nastupio ne kao hemičar, nego kao pristalica ulaska Srbije u EU. Boli me licemerje. EU od nas očekuje da usvojimo norme održavanja i čuvanja životne sredine, a s druge strane nas onemogućavaju u tome. Pa šta oni hoće od nas“, zapitao je „akademik u ostavci“, kako Kostić sebe naziva.
Jovanović Ćuta smatra da je jučerašnji skup u „Metropolu“ bio „privatna žurka rudarskih izvršitelja“.
„Došli da svako podeli svoj plen, svako da preore svoj deo Srbije i da zatruje i zagadi sve, od Homolja do Nedeljica. Oni tako vide Srbiju. A ona jeste tako sada, ona je švedski sto, a Vučić je konobar. I šta su uradili? Zaključali su se da se dogovore ko će koliko zlata i litijuma da iskopa po Homolju i ostatku Srbije. Planira se da se Srbija preore i da se posisa sve što je ispod zemlje“, upozorio je Jovanović Ćuta.
Napomenuo je da je najprirodnije da se na temu o litijumu pozovu i građani koji žive u tim područjima, kao i da je to glavni razlog jučerašnjeg upada u hotel „Metropol“.
„Gospodo, ako raspravljate o mojoj njivi, i odlučujete o mojoj sudbini, ja želim da budem deo toga, jer se tiče mene. Ako ne želite da me primite i razgovarate, pozvaću se na zakon. A ako zakon ne funkcioniše, građani sprovode zakon i brane fizički svoj život“, istakao je Jovanović.
Optužio je ministarku Dubravku Đedović da je „ovde došla kao eksponent multikompanija da sprovede smrtnu kaznu nad prirodom i ljudima ovde“.
„Mislili smo da nema gore od Zorane Mihajlović, ali se pokazalo da ima ‘goreg i od gore’“, napomenuo je Jovanović.