Imunosupresivni lekovi za održavanje povezani su sa povećanim rizikom od hospitalizacije COVID-19 kod pacijenata sa transplantacijom solidnih organa, prema studiji objavljenoj na mreži 7. novembra u JAMA Network Open.
Epiphane Kolla, MD, M.P.H., iz Francuske Nacionalne agencije za bezbednost lekova i zdravstvenih proizvoda u Parizu, i kolege su ispitivali faktore povezane sa teškim COVID-19 među primaocima transplantacije solidnih organa. Analiza je uključila 60.456 učesnika (srednja starost, 59 godina; 63,7 procenata muškaraca; 68,6 procenata transplantacija bubrega, 23,9 procenata transplantacija jetre, 8,8 procenata transplantacija srca i 4,6 procenata transplantacija pluća).
Istraživači su otkrili da je 12,7 odsto bubrega, 6,4 odsto jetre, 12,9 odsto srca i 18,0 odsto pacijenata sa transplantacijom pluća hospitalizovano zbog COVID-19. Steroidi i mikofenolna kiselina su bili povezani sa visokim rizikom za hospitalizaciju kod primaoca transplantacije bubrega. Takrolimus je bio povezan sa smanjenim rizikom od hospitalizacije kod pacijenata sa transplantacijom jetre, dok su steroidi i mikofenolna kiselina bili povezani sa povećanim rizikom od hospitalizacije.
Ciklosporin je bio povezan sa smanjenim rizikom od hospitalizacije kod pacijenata sa transplantacijom srca, dok su steroidi, mikofenolna kiselina, sirolimus i everolimus bili povezani sa povećanim rizikom od hospitalizacije. Kod pacijenata sa transplantacijom pluća, samo steroidi su bili povezani sa visokim rizikom za hospitalizaciju COVID-19.
„Zdravstveni radnici treba da uzmu u obzir ove rezultate u lečenju pacijenata sa transplantacijom solidnih organa sa infekcijom SARS-CoV-2 smanjenjem doza ili modifikacijom lekova u nekim slučajevima“, pišu autori.
Jedan autor je otkrio veze sa industrijom.