Nedavna studija s Univerziteta u Sariju otkrila je revolucionarni materijal koji bi mogao revolucionisati oblast rendgenskih detektora i doneti niz potencijalnih primena, uključujući medicinske terapije i poboljšane bezbednosne skenere.
Klasični rendgenski detektori su napravljeni od teških i krutih materijala, poput silicijuma ili germanijuma. Novi, fleksibilni detektori nude jeftiniju i prilagodljiviju alternativu koja može oblikovati oko objekata koji se skeniraju, poboljšavajući preciznost u medicinskim pregledima i smanjujući rizik pri primeni radioterapije i snimanju tumora.
Dr. Prabodhi Nanaiakkara, vodeći istraživač na Univerzitetu u Sariju, istakao je da ovaj materijal nije samo fleksibilan i jeftin, već je i ekvivalentan tkivu, što otvara mogućnosti za realno vreme dozimetrije, nešto što nije bilo moguće s trenutnom tehnologijom.
Većina trenutnih rendgenskih detektora na tržištu su teški, kruti, zahtevaju dosta energije i mogu biti skupi za pokrivanje većih površina. Fleksibilni materijali bazirani na organskim poluprovodnicima nude alternativu, ali do sada nisu omogućavali tako detaljne rendgenske slike kao tradicionalni detektori.
Naučnici s Instituta za naprednu tehnologiju na Univerzitetu u Sariju rešili su ovaj problem dodajući male količine elemenata visokog atomskog broja u organski poluprovodnik. Njihov novi detektor simulira ponašanje ljudskog tkiva pod rendgenskim zracima, što bi moglo voditi do inovacija u primeni radioterapije, mamografije i radiografije.
Ova tehnologija otvara vrata za različite primene, uključujući terapiju, skeniranje istorijskih artefakata i bezbednosne skenere. Univerzitet u Sariju, zajedno sa svojim spin-out kompanijom SilverRai Ltd, ostaje predvodnik u razvoju fleksibilnih rendgenskih detektora i otvara nove mogućnosti u različitim oblastima.